Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Tabliczka mnożenia może być źródłem wielu trudności i frustracji – zarówno dla uczniów, którzy próbują ją opanować, jak i dla rodziców, którzy chcą pomóc im w efektywnej nauce. Nie musi tak być! Poznaj nasze patenty na naukę i ogarnij tabliczkę mnożenia. Na luzie!
Od czego należy rozpocząć budowę domu, który wytrzyma dziesiątki lat? Oczywiście od solidnych fundamentów! Ta część etapu budowy jest kluczowa i żaden architekt ani budowniczy nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Podobnie jest w matematyce. Każdy, kto chce opanować zaawansowane działy matematyki, powinien zacząć od podstaw, na których będzie budował swoją wiedzę. Fundamentem, o który należy zadbać w pierwszych latach nauki, jest tabliczka mnożenia (klasa 4 to moment, w którym uczniowie powinni mieć ją w pełni opanowaną).
Mnożenie i dzielenie liczb wielocyfrowych, ułamki, wyrażenia algebraiczne – w każdym z tych działów (i w wielu więcej!) korzystamy z tabliczki mnożenia. Dziecko, które nie zdoła się jej nauczyć, może mieć poważne problemy ze zrozumieniem bardziej złożonych problemów w matematyce.
Wyobraź sobie, że kupiłeś 7 kartonów mleka, po 3 zł każdy. Kasjer informuje Cię, że za zakupy powinieneś zapłacić 25 zł. Czy w takiej sytuacji wyjmiesz telefon i policzysz, czy kwota jest poprawna? Raczej nie. Jeżeli znasz tabliczkę mnożenia, szybko zorientujesz się, że kasjer popełnił błąd. I zaoszczędzisz kilka złotych.
Tym, co zraża dzieci do tabliczki mnożenia, jest przekonanie, że trzeba nauczyć się jej na pamięć. Niesłusznie! Wkuwanie na blachę nie jest jedyną metodą. Tabliczkę mnożenia można opanować ze zrozumieniem! Wystarczy, że zrozumiesz istotę samego mnożenia i najważniejsze zasady. Oto one:
Rozłóż palce obydwu dłoni i połóż je przed sobą. Wyobraź sobie, że palce odpowiadają liczbom od 1 do 10.
Zdecyduj, jaką liczbę chcesz pomnożyć przez 9. Wybierz palec, który jej odpowiada i zegnij go, chowając pod dłoń. Policz palce, które znajdują się przed nim, a następnie palce, które znajdują się za nim. Dwie cyfry, które uzyskasz, stanowią wynik mnożenia przez 9.
Przykład: oblicz wynik mnożenia 9•8
Rozłóż dłonie i schowaj palec, który odpowiada ósemce (środkowy palec prawej ręki). Z jego lewej strony znajduje się 7 palców, a z prawej 2. Wynik mnożenia to 72!
Filmik z wytłumaczeniem takiego sposobu mnożenia jest dostępny w Matmie na Luzie dla klasy 4.
Jeżeli chcesz urozmaicić naukę tabliczki mnożenia do 100, wpisz w wyszukiwarce internetowej hasło: tabliczka mnożenia gry. Znajdziesz w ten sposób mnóstwo stron z grami online, z których można nauczyć się tabliczki mnożenia.
Czy warto z nich korzystać? Warto wykorzystać wszystkie narzędzia, które mogą zaciekawić dziecko i zachęcić je do nauki matematyki. Zwłaszcza, że nauka, która jest fajną zabawą, zwykle przynosi najlepsze efekty.
Wiele gier z tabliczką mnożenia, jakie można znaleźć online, jest bardzo prosta. Pomimo tego, są one ciekawym urozmaiceniem dla codziennej nauki. Czemu nie wziąć udziału w wyścigu samochodem, którego biegi zmieniają się po poprawnym wykonaniu mnożenia?
Wielu uczniów ma problem z opanowaniem tabliczki mnożenia, pomimo tego, że jest to naprawdę łatwe – o ile sięgniesz po odpowiednie metody.
W Matmie na Luzie dla klasy 4 znajdziesz cały rozdział poświęcony tabliczce mnożenia. W naszym rozwiązaniu postawiliśmy na zaciekawienie uczniów mnożeniem, tworząc filmiki ze sprytnymi patentami na naukę, takimi jak:
Ponadto, w Matmie na Luzie wykorzystujemy rozszerzoną rzeczywistość. Przy jej pomocy obrazujemy, jak korzystać z tabliczki mnożenia w formie „tablicy” i proponujemy zadania w formie interaktywnego quizu.
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na