Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Rozwój nowoczesnych technologii, automatyzacja, sztuczna inteligencja… To wszystko sprawia, że jednym z filarów współczesności stały się dane. Potężne i stale rosnące bazy są trudne do odczytywania. Natłok suchych liczb może przypominać stopklatkę z Matrixa. Odnalezienie się w nim jest wyzwaniem. Przeanalizowanie go – misją dla matematycznego kaskadera. Z pomocą przychodzą jednak wykresy. To czytelna forma, umożliwiająca przedstawienie i analizę danych. Sprawdź, na czym polega rysowanie wykresów i jak zabrać się za ich odczytywanie.
Wyobraź sobie, że otwierasz aplikację pogodową, aby dowiedzieć się, jak kształtuje się temperatura w tym tygodniu. Widzisz następującą informację:
We wtorek i czwartek było maksymalnie 16 stopni. W środę było pochmurno, ale temperatura doszła aż do 18 stopni. W piątek było 15 stopni, a w sobotę 16.
Przecierasz oczy ze zdziwienia. Otwierasz aplikację ponownie i widzisz to:
Od razu lepiej, prawda? Dzięki wykresowi możesz z łatwością zauważyć, kiedy temperatura spada, a kiedy wzrasta.
Wykresy towarzyszą nam na każdym kroku. Spotykasz się z nimi w szkole – nie tylko na matematyce, ale również na fizyce, chemii, geografii czy podczas wybranych lekcji przedmiotów humanistycznych.
Nie samą szkołą człowiek jednak żyje! Wykresy pojawiają się w wiadomościach, artykułach, raportach o właściwie dowolnej tematyce. Również w tych, które mogą dotyczyć rozrywki czy Twojego hobby.
Jeżeli chcesz wybiec na chwilę w przyszłość – śmiało! Wykresy bez wątpienia będą Ci towarzyszyć w pracy, szczególnie wtedy, gdy będziesz przedstawiać swoim współpracownikom czy klientom ważne dane.
Aby sprawnie posługiwać się wykresami, warto znać podstawowe pojęcia, które ich dotyczą.
Definicja wykresu – wykres to rysunek przedstawiający dane w sposób uporządkowany za pomocą linii lub punktów. Można powiedzieć, że jest to graficzna forma przedstawienia danych.
Rodzaje wykresów – jest ich naprawdę wiele. Wyróżniamy m.in. wykres liniowy, wykres słupkowy, wykres kołowy, wykres prostokątny, wykres punktowy. Rodzaj wykresu należy dobierać do prezentowanych danych. Wyniki wyborów można przedstawić na przykład na wykresie kołowym, ale średnią temperaturę z zeszłego tygodnia lepiej przedstawić na wykresie liniowym lub punktowym.
Elementy wykresu – aby narysowany wykres był zrozumiały, należy opisywać go w sposób zgodny z przyjętymi regułami. Przyjrzyjmy się przykładowemu wykresowi słupkowemu.
Wykres może dostarczyć naprawdę wielu danych. Spójrz:
Z tego wykresu możemy odczytać między innymi:
Zanim zabierzesz się za rysowanie wykresu, uporządkuj swoje dane. Dobrym sposobem na to – zwłaszcza dla osób bez dużego doświadczenia – jest stworzenie tabelki. Jeżeli jednak masz wprawę w tworzeniu wykresów, możesz rysować na podstawie danych z tekstu.
Do dzieła! Swoje pierwsze wykresy spróbuj stworzyć ręcznie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skoncentrować na zadaniu i szybciej osiągniesz wprawę.
Przenieś pozyskane dane na papier. Pamiętaj przy tym, że wykres musi być czytelny. Kiedy skończysz, przyjrzyj się krytycznie swojemu dziełu i zastanów się, czy dane zostały przedstawione w wystarczająco przejrzysty sposób. Jeżeli masz wątpliwości, narysuj go ponownie, wprowadzając poprawki.
Kiedy poczujesz, że tworzenie wykresów przychodzi Ci z łatwością, zacznij korzystać z programów komputerowych – najpopularniejszym z nich jest MS Excel. Należy wprowadzić w nim dane w formie tabelki. Następnie, za pomocą zaledwie kilku kliknięć, możesz stworzyć kolorowy wykres.
Z powyższego wykresu odczytaj:
Wykresy spotykasz na każdym kroku. Wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się ilość danych, do których mamy dostęp. Umiejętność tworzenia wykresów bez wątpienia zatem przyda Ci się w życiu, szczególnie w pracy. Dlatego warto poświęcić czas na naukę tego działu i poeksperymentować z różnymi rodzajami wykresów. Kiedy opanujesz podstawy, możesz rozpocząć naukę obsługi programów typu Excel .
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na