Egzamin ósmoklasisty – matematyka w pytaniach i odpowiedziach. Jak przygotować się do testu?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki zbliża się wielkimi krokami? Zachowaj spokój!  Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat testu oraz praktyczne wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Jesteśmy przekonani, że pozwolą Ci one dobrze zaplanować naukę do egzaminu i sprawią, że zdasz go… na luzie!

Egzamin ósmoklasisty 2024 rok – matematyka. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Kiedy odbywa się test ósmoklasisty – matematyka?

Egzaminy ósmoklasisty odbywają się w maju i trwają 3 dni. Pierwszego dnia odbywa się egzamin z języka polskiego, drugiego z matematyki, a trzeciego z języka obcego.

W 2024 roku egzamin z matematyki odbędzie się 15 maja (środa). Do jego rozpoczęcia pozostało:

Dni
Godz.
Min.
Sek.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin trwa 100 minut (nieco krócej niż egzamin z polskiego, na który masz aż 120 minut). W tym czasie musisz rozwiązać zadania i przenieść odpowiedzi do pytań zamkniętych na arkusz egzaminacyjny.

Jak wygląda część testowa egzaminu 8-klasisty?

Pierwsza część arkusza egzaminacyjnego składa się z 15 pytań zamkniętych. Do każdego z nich przyporządkowane są cztery odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest poprawna (w teście nie ma pytań z odpowiedziami wielokrotnego wyboru).

Za każde z zadań zamkniętych możesz otrzymać 1 punkt. Rozwiązując poprawnie wszystkie zadania z części testowej, otrzymasz 15 punktów.
Uwaga! Punkty przyznawane są za odpowiedzi, które naniesiesz na arkusz egzaminacyjny. Obliczenia, uwagi czy odpowiedzi, jakie zaznaczysz lub zamieścisz w treści zadań, nie będą oceniane.

Jak wyglądają otwarte zadania egzaminacyjne (matematyka)?

Druga część arkusza egzaminacyjnego zawiera pytania otwarte. Podczas sprawdzania testu egzaminator sprawdza nie tylko wynik, ale także obliczenia, jakich dokonasz w wyznaczonym miejscu (zapiski, które znajdą się w brudnopisie, nie podlegają ocenie).

W zależności od trudności zadania oraz ilości niezbędnych obliczeń, za jego rozwiązanie możesz otrzymać 2, 3 lub 4 punkty. Co ważne, egzaminator może zdecydować o przyznaniu Ci pełnej puli punktów lub jedynie ich części – np. w zadaniu, za które możesz dostać maksymalnie 3 punkty, egzaminator może przyznać Ci 0, 1, 2 czy 3 punkty.

Suma punktów, jakie możesz uzyskać w tej części egzaminu, wynosi 10. 

MATMA NA LUZIE klasa 7-8

MATMA NA LUZIE
dla klas 7-8

Rewolucyjny sposób na naukę z rozszerzoną rzeczywistością (AR)

Zestaw w cenie 2 godz. korepetycji

Jak zdać egzamin ósmoklasisty? Matematyka – arkusze i najważniejsze rady

Kiedy rozpocząć przygotowania do egzaminu ósmoklasisty?

Najlepiej, jeżeli przygotowania do egzaminu rozpoczniesz na początku ósmej klasy. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie powtórzyć cały materiał i unikniesz stresu, którego mogłaby przysporzyć Ci presja czasu.

Jeżeli zabrałeś się za naukę nieco później, nie zniechęcaj się i nie snuj czarnych scenariuszy. Dasz radę!

Jak planować naukę do testu 8-klasisty z matematyki?

Wyznaczaj sobie realistyczne cele. Nie zakładaj, że będziesz uczył się codziennie, w niedziele i święta. W ten sposób szybko się zniechęcisz! Lepiej, jeżeli będziesz powtarzał materiał systematycznie, w niewielkich porcjach i na luzie!
Zamiast zakładać, że tygodniowo będziesz uczyć się przez 4 godziny, ustal, że rozwiążesz 20 zadań. Jeżeli wyrobisz się szybciej, niż planowałeś, będziesz mieć trochę luzu.

Jaki zbiór zadań z matematyki będzie najlepszy?

Wybierz „przekrojowy” zbiór zadań – taki, w którym wymieszane są zadania z różnych działów matematyki. Dzięki temu będziesz na bieżąco z wszystkimi zagadnieniami – unikniesz sytuacji, w której na miesiąc przed egzaminem powtarzałeś tylko pierwiastki, a do potęg nie zaglądałeś od pół roku.

Matematyka i egzamin ósmoklasisty – przygotowywać się samodzielne czy w towarzystwie?

Jeżeli masz taką możliwość i ochotę, możesz przygotowywać się do egzaminu z koleżanką lub kolegą. Oczywiście nie chodzi o to, aby wspólnie rozwiązywać zadania! Wspólnie będziecie mogli się motywować i omawiać kwestie, które sprawiają Wam trudność.
Zamiast zakładać, że tygodniowo będziesz uczyć się przez 4 godziny, ustal, że rozwiążesz 20 zadań. Jeżeli wyrobisz się szybciej, niż planowałeś, będziesz mieć trochę luzu.

Arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat

Jakie tematy pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki

Tematy, które regularnie pojawiają się na egzaminach ósmoklasisty, to m.in.:

  • zegar i kalendarz,
  • analiza wykresów,
  • ułamki,
  • potęgi,
  • pierwiastki,
  • wyrażenia algebraiczne,
  • równania,
  • proporcje,
  • zaokrąglanie,
  • prawdopodobieństwo,
  • geometria płaska,
  • geometria przestrzenna,
  • układ współrzędnych.

Do egzaminu ósmoklasisty zostało:

Dni
Godz.
Min.
Sek.

Operacje na potęgach

Operacje na potęgach, czyli zadania, w których należy uprościć albo zamienić określone wyrażenie z potęgami. Oto przykład takiego zadania:
Operacje na potęgach przykładowe zadanie egzamin ósmoklasisty matematyka.

Porównywanie i szacowanie pierwiastków

Zadania, w których należy uprościć albo porównać z liczbą całkowitą wyrażenie z pierwiastkami. Poniżej przykład:
Porównywanie i szacowanie pierwiastków przykładowe zadanie egzamin ósmoklasisty matematyka.

Proste zadania z procentami

Proste zadania z procentami, w których należy obliczyć nowe ceny produktów po podwyżkach lub obniżkach procentowych. Na przykład:
Zadania z procentami, w których należy obliczyć nowe ceny produktów - egzamin ósmoklasisty matematyka.

Wyznaczanie miary kąta na rysunku

Wyznaczanie miary kąta na rysunku – zadanie, w którym niezbędna jest znajomość zależności między kątami (kąty przyległe, wierzchołkowe, itd.). 

Wyznaczanie miary kąta na rysunku przykładowe zadanie egzamin ósmoklasisty matematyka.

Analiza wykresu

Zadania, w których należy zinterpretować dane przedstawione na wykresach (czasem niezbędne jest wykonanie dodatkowych obliczeń). Przykład:
Zadania, w których należy zinterpretować dane przedstawione na wykresach przykładowe zadanie egzamin ósmoklasisty matematyka.

Prędkość, droga, czas

Zadania, w których należy obliczyć jedną z trzech wartości (znając pozostałe dwie). Przykład takiego zadania zamieszczamy poniżej:

Prędkość, droga, czas przykładowe zadanie egzamin ósmoklasisty matematyka

MATMA NA LUZIE
dla klas 7-8

Rewolucyjny sposób na naukę z rozszerzoną rzeczywistością (AR)

Zestaw w cenie 2 godz. korepetycji