Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przymiotnik graniasty wywodzi się od słowa grań (czyli wąskiego grzbietu górskiego), co możemy skojarzyć z ostrymi, wyraźnymi krawędziami. Dodajmy do tego słup, czyli bryłę, a otrzymamy ciekawe wytłumaczenie dla pochodzenia słowa graniastosłup. Po tej szybkiej rozgrzewce z języka polskiego możemy przejść do matmy. Oczywiście na luzie!
Zacznijmy od definicji! Graniastosłup to figura przestrzenna, która ma dwie równoległe do siebie podstawy, a jej ściany boczne są równoległobokami (czworokątami o dwóch parach równoległych boków).
Brzmi skomplikowanie? Spokojnie! Rozejrzyj się wokół siebie. Bez wątpienia dostrzeżesz co najmniej jeden graniastosłup w swoim otoczeniu. Może być nim pudełko, książka, opakowanie chusteczek i wiele innych.
Spójrz na poniższą grafikę. Zaznaczyliśmy na niej najważniejsze elementy graniastosłupa.
Teraz wyjaśnijmy sobie najważniejsze pojęcia:
Podziału graniastosłupów dokonujemy na podstawie figur, które stanowią ściany boczne lub podstawę. Spójrz poniżej.
Ze względu na figurę w ścianie dzielimy graniastosłupy na proste oraz pochyłe:
Ze względu na figurę geometryczną, jaka znajduje się w podstawie graniastosłupa, wyróżniamy między innymi:
Pole powierzchni całkowitej graniastosłupa to suma pól wszystkich ścian bryły. Możesz je sobie wyobrazić jako opakowanie, w którym znajduje się graniastosłup. W zadaniach pole powierzchni całkowitej oznacza się symbolem PC .
Aby obliczyć pole powierzchni całkowitej graniastosłupa, najczęściej dodaje się do siebie pole podstawy oraz pole boczne. Co to znaczy? Spieszymy z wyjaśnieniem:
Objętość (oznaczana symbolem V ) to miara, która pokazuje nam wypełnienie bryły. Określając objętość graniastosłupa, odpowiadasz na pytanie, ile mieści się w jego środku. Jak to zrobić?
Aby obliczyć objętość graniastosłupa, należy pomnożyć pole podstawy przez wysokość bryły. Spójrz:
Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o graniastosłupach? Rozwiąż zadania, które dla Ciebie przygotowaliśmy!
Zadanie 1. Oblicz pole całkowite sześcianu, którego objętość wynosi 512.
Zadanie 2. Podstawa graniastosłupa prawidłowego czworokątnego ma krawędź o długości 5 cm. Jego wysokość to 8 cm. Oblicz jakie jest pole całkowite tego graniastosłupa.
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na