Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?
Tabliczka mnożenia do 100

Tabliczka mnożenia może być źródłem wielu trudności i frustracji – zarówno dla uczniów, którzy próbują ją opanować, jak i dla rodziców, którzy chcą pomóc im w efektywnej nauce. Nie musi tak być! Poznaj nasze patenty na naukę i ogarnij tabliczkę mnożenia. Na luzie!

Tabliczka mnożenia – fundament wiedzy

Od czego należy rozpocząć budowę domu, który wytrzyma dziesiątki lat? Oczywiście od solidnych fundamentów! Ta część etapu budowy jest kluczowa i żaden architekt ani budowniczy nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Podobnie jest w matematyce. Każdy, kto chce opanować zaawansowane działy matematyki, powinien zacząć od podstaw, na których będzie budował swoją wiedzę. Fundamentem, o który należy zadbać w pierwszych latach nauki, jest tabliczka mnożenia (klasa 4 to moment, w którym uczniowie powinni mieć ją w pełni opanowaną).

Mnożenie i dzielenie liczb wielocyfrowych, ułamki, wyrażenia algebraiczne – w każdym z tych działów (i w wielu więcej!) korzystamy z tabliczki mnożenia. Dziecko, które nie zdoła się jej nauczyć, może mieć poważne problemy ze zrozumieniem bardziej złożonych problemów w matematyce.

Po co mi tabliczka mnożenia?

„Nie potrzebuję tabliczki mnożenia, skoro mam kalkulator” – to zdanie, które powtarza wielu uczniów. Oczywiście, częściowo jest ono prawdziwe. Każdy z nas ma dostęp do kalkulatora w smartfonie i w dowolnej chwili może wykonać niezbędne obliczenia. Warto z tego korzystać! Wykonanie prostego działania w pamięci często jest jednak niezbędne, zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na czasie.

Przykład

Wyobraź sobie, że kupiłeś 7 kartonów mleka, po 3 zł każdy. Kasjer informuje Cię, że za zakupy powinieneś zapłacić 25 zł. Czy w takiej sytuacji wyjmiesz telefon i policzysz, czy kwota jest poprawna? Raczej nie. Jeżeli znasz tabliczkę mnożenia, szybko zorientujesz się, że kasjer popełnił błąd. I zaoszczędzisz kilka złotych.

Tabliczka mnożenia – tylko na pamięć?

Tym, co zraża dzieci do tabliczki mnożenia, jest przekonanie, że trzeba nauczyć się jej na pamięć. Niesłusznie! Wkuwanie na blachę nie jest jedyną metodą. Tabliczkę mnożenia można opanować ze zrozumieniem! Wystarczy, że zrozumiesz istotę samego mnożenia i najważniejsze zasady. Oto one:

  • Mnożenie przez 1 – mnożenie liczby przez 1 nie zmienia jej wartości. Spójrz na grafikę:
  • Przemienność mnożenia – mnożenie jest przemienne, co oznacza, że 3•6 da taki sam wynik, co 6•3. Dzięki tej zasadzie wiesz, że połowa tabliczki mnożenia to powtórzenia, a nauki jest o połowę mniej, niż się wydaje.
  • Mnożenie przez 10 – aby pomnożyć dowolną liczbę przez 10, po prostu dopisz do niej zero. Ta sama zasada dotyczy mnożenia przez 100 (dopisz dwa zera), przez 1000 (dopisz trzy zera) itd.
  • Mnożenie przez 0 – dowolna liczba pomnożona przez zero zawsze daje zero, np. 0•7=0
  • Mnożenie przez 9 – suma cyfr wyniku zawsze daje 9, np. 9•4=36 (3+6=9).

PROTIP: mnożenie przez 9 na dłoniach

Rozłóż palce obydwu dłoni i połóż je przed sobą. Wyobraź sobie, że palce odpowiadają liczbom od 1 do 10.

Zdecyduj, jaką liczbę chcesz pomnożyć przez 9. Wybierz palec, który jej odpowiada i zegnij go, chowając pod dłoń. Policz palce, które znajdują się przed nim, a następnie palce, które znajdują się za nim. Dwie cyfry, które uzyskasz, stanowią wynik mnożenia przez 9.

Przykład: oblicz wynik mnożenia 9•8

Rozłóż dłonie i schowaj palec, który odpowiada ósemce (środkowy palec prawej ręki). Z jego lewej strony znajduje się 7 palców, a z prawej 2. Wynik mnożenia to 72!

Filmik z wytłumaczeniem takiego sposobu mnożenia jest dostępny w Matmie na Luzie dla klasy 4.

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Nasze protipy

Przede wszystkim, do nauki warto podejść realistycznie. Zdecydowana większość uczniów nie opanuje tabliczki mnożenia w 2 dni. Materiał warto rozłożyć na części i systematycznie poszerzać wiedzę. Naukę tabliczki mnożenia warto rozpocząć od najłatwiejszych działań – mnożenia przez 1, 2 czy 10. Kiedy uczeń opanuje te części, można przejść do mnożenia przez 5, które również jest stosunkowo łatwe. Następnie warto przedstawić sposób na mnożenie przez 9 na dłoniach. Zanim się zorientujesz, połowa tabliczki mnożenia będzie już za Tobą! Co może pomóc dziecku, które uczy się tabliczki mnożenia? Bez wątpienia warto, żeby rodzice systematycznie odpytywali swoje pociechy. Pamiętajmy jednak, że materiał opanowujemy stopniowo – nie wymagajmy od dziecka znajomości całej tabliczki mnożenia od razu!

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia przez gry i zabawy?

Jeżeli chcesz urozmaicić naukę tabliczki mnożenia do 100, wpisz w wyszukiwarce internetowej hasło: tabliczka mnożenia gry. Znajdziesz w ten sposób mnóstwo stron z grami online, z których można nauczyć się tabliczki mnożenia.

Czy warto z nich korzystać? Warto wykorzystać wszystkie narzędzia, które mogą zaciekawić dziecko i zachęcić je do nauki matematyki. Zwłaszcza, że nauka, która jest fajną zabawą, zwykle przynosi najlepsze efekty.

Wiele gier z tabliczką mnożenia, jakie można znaleźć online, jest bardzo prosta. Pomimo tego, są one ciekawym urozmaiceniem dla codziennej nauki. Czemu nie wziąć udziału w wyścigu samochodem, którego biegi zmieniają się po poprawnym wykonaniu mnożenia?

Nauka tabliczki mnożenia w Matmie na Luzie

Wielu uczniów ma problem z opanowaniem tabliczki mnożenia, pomimo tego, że jest to naprawdę łatwe – o ile sięgniesz po odpowiednie metody.

W Matmie na Luzie dla klasy 4 znajdziesz cały rozdział poświęcony tabliczce mnożenia. W naszym rozwiązaniu postawiliśmy na zaciekawienie uczniów mnożeniem, tworząc filmiki ze sprytnymi patentami na naukę, takimi jak:

  • mnożenie przez 9,
  • mnożenie na patyczkach,
  • mnożenie powyżej 5 z wykorzystaniem dłoni.

Ponadto, w Matmie na Luzie wykorzystujemy rozszerzoną rzeczywistość. Przy jej pomocy obrazujemy, jak korzystać z tabliczki mnożenia w formie „tablicy” i proponujemy zadania w formie interaktywnego quizu.

Zobacz także:

ile kosztuje upieczenie ciasta

Ile kosztuje upieczenie ciasta?

Ile kosztuje upieczenie ciasta? Czy matma przydaje się w kuchni? Oczywiście! Co najlepsze, nie tylko po to, by wskazać ilość potrzebnych składników. Wykonując kilka prostych