Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach

Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na wymarzony wyjazd. Dlatego, zanim zaczniesz pakować plecak lub walizkę, poświęć nieco czasu na obliczenia. Ustal szacunkowe koszty. Potrzebujesz 1000 czy 8000 zł? Musisz to wiedzieć, by uniknąć przykrych niespodzianek. A my pomożemy Ci to policzyć! ☺

Co składa się na koszt wakacji?

Na koszt wakacyjnego wyjazdu składa się kilka zmiennych. Oto, co należy uwzględnić w budżecie:

 1. Nocleg – to podstawowa składowa ceny wakacyjnego wyjazdu. Oczywiście koszt noclegu będzie zależny od tego, z iloma osobami podróżujesz, ile dni (a tak naprawdę – nocy) spędzisz w danym miejscu, do jakiego miasta i kraju się wybierasz oraz od standardu, na jaki się zdecydujesz. Wybór jest ogromny: od pola namiotowego po ekskluzywny hotel, dlatego ceny są bardzo zróżnicowane. 
 2. Wyżywienie – na wakacjach jeść trzeba i to nie tylko lody czy gofry. Ceny posiłków w różnych miastach i krajach mogą znacząco się różnić, dlatego warto zapoznać się ze średnimi cenami dań w lokalnych restauracjach oraz kosztami produktów w sklepach. Takie informacje znajdziesz na stronach www dla turystów, a także na grupach poświęconych regionowi, do którego się wybierasz.
 3. Transport – o ile nie planujesz pieszej wędrówki, musisz przygotować się na pokrycie kosztów transportu. Do miejsca docelowego możesz dotrzeć samolotem, pociągiem czy autobusem. W takim wypadku kosztem będzie cena biletów. Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem, niezbędne będzie obliczenie wydatków na paliwo (+ ewentualnie na płyn do spryskiwaczy i ogólne zużycie pojazdu).
  Pamiętaj, że na koszty transportu składają się również przejazdy po okolicy, w której spędzasz wakacje. Na wycieczki możesz jeździć lokalną komunikacją, wypożyczonym lub własnym samochodem – ich koszty należy koniecznie uwzględnić w budżecie.
 4. Ubezpieczenie podróżne – jego koszt zależy od miejsca, do którego się wybierasz, zakresu świadczeń, a także długości pobytu.
 5. Kieszonkowe – przygotuj się na nieprzewidziane wydatki, np. zakup pamiątek czy lokalnych specjałów, kosmetyku, którego Ci brakuje lub np. klapków, które się zepsuły. 
 6. Dodatkowe koszty – chcesz odwiedzić muzeum, wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem? Uwzględnij to w kosztach!

Postaraj się, by Twój wakacyjny budżet był możliwie jak najbardziej dokładny. Wiadomo, że nie da się przewidzieć wszystkich wydatków, ale na większość z nich można się przygotować. ☺

Wyjazd na własną rękę czy z biurem podróży?

Planowanie transportu, zakwaterowania i atrakcji, a do tego przeliczanie wszystkich kosztów Cię przerasta? Możesz zdecydować się na wyjazd organizowany przez biuro podróży. Koszt dojazdu, noclegu, wyżywienia, ubezpieczenia i dodatkowych atrakcji przedstawiany jest Ci na samym początku. Twoim zadaniem pozostaje odłożenie kwoty na wydatki nieprzewidziane. 

Wczasy organizowane przez biura podróży są bardzo wygodne, ponieważ zdejmują z Ciebie konieczność organizacji. Wygoda ta ma swoją cenę, więc tego typu wakacje mogą kosztować więcej niż wyjazd na własną rękę. Nie jest to jednak zasadą, dlatego warto porównać koszt obydwu opcji.

Podsumowanie

Jak widzisz, na koszt wakacyjnego wyjazdu składa się sporo zmiennych. Kiedy jednak raz przygotujesz budżet, możesz bazować na nim również podczas planowania kolejnych wyjazdów. Postaraj się, by po powrocie sprawdzić, czy przewidywane przez Ciebie wydatki pokryły się z rzeczywistymi – pozwoli to ulepszyć Twoje przyszłe kosztorysy. ☺

Zadanie

Wraz z przyjaciółmi planujecie w trójkę polecieć na 4 dni i 4 noce do Barcelony. Ile będzie kosztować Cię ten wyjazd, zakładając, że: 

 • Bilet lotniczy dla jednej osoby z Warszawy do Barcelony kosztuje 249 zł, a z Barcelony do Warszawy kosztuje 279 zł. 
 • Nocleg w hotelu kosztuje 120 euro za dobę za pokój trzyosobowy. 
 • Jedzenie dla jednej osoby kosztuje średnio 40 euro dziennie. 
 • Bilety wstępu do atrakcji będą kosztować w sumie 50 euro dla jednej osoby.
 • Ubezpieczenie turystyczne to koszt 20 zł za osobę za cały wyjazd.
 • Dodatkowe wydatki na każdy dzień wyjazdu to 20 euro na osobę.
 • Kurs euro w stosunku do złotówki to 4,35.

Zobacz także:

ile kosztuje upieczenie ciasta

Ile kosztuje upieczenie ciasta?

Ile kosztuje upieczenie ciasta? Czy matma przydaje się w kuchni? Oczywiście! Co najlepsze, nie tylko po to, by wskazać ilość potrzebnych składników. Wykonując kilka prostych