Matematyka w życiu codziennym, czyli po co mam się tego uczyć? O tym, jak matma pomaga ogarniać rzeczywistość
Zastosowanie matematyki w życiu codziennym – czas
Matematyka i wycieczka do sklepu
Mama wysyła Cię na zakupy. Dostajesz 20 zł i polecenie, aby kupić 5,5 kilograma ziemniaków. Reszta dla Ciebie. ☺
Wchodzisz do sklepu i widzisz, że kilogram ziemniaków kosztuje 1,75 zł. Ile zapłacisz za zakupy? Ile pieniędzy pozostanie w Twojej kieszeni? Aby to obliczyć, będziesz musiał przypomnieć sobie cenne lekcje matematyki – dodawanie, odejmowanie i mnożenie ułamków. Ważna może okazać się także znajomość jednostek – czy 50 dag to tyle samo, co 500 g?
Znajomość matematycznych zagadnień okazuje się bezcenna również wtedy, gdy chcesz skorzystać z wyprzedaży. Planujesz kupić książkę, która kosztuje 29,99 i jest objęta promocją -30%. Ile za nią zapłacisz? Czy kwota, którą proponuje sprzedawca, jest poprawna? Dzięki znajomości procentów będziesz w stanie to ocenić.
Matematyka na co dzień – liczby od kuchni
Odpoczynek z matmą w tle
Nie samą nauką człowiek żyje! Jednak wiedza, którą wyniesiesz ze szkoły, może okazać się przydatna nawet na wakacjach.
Wyjeżdżając za granicę, prawdopodobnie będziesz musiał wymienić walutę w kantorze. Kurs zwykle ma wiele miejsc po przecinku, które należy zaokrąglić (nie będziesz mógł wymienić połowy grosza ☺). Jeżeli będziesz poruszał się samochodem, konieczne będzie tankowanie – ile paliwa możesz wlać do baku, kiedy do dyspozycji masz 200 zł? Na ile kilometrów wystarczy Ci rezerwa w samochodzie (starsze modele nie zawsze wskazują, ile jeszcze możesz przejechać)? Aby odpowiedzieć na te pytania, będziesz musiał sięgnąć do zagadnień matematycznych.
Jesteś fanem sportów zespołowych? Bez ogarniania matmy trudno będzie Ci połapać się w rozgrywkach! Proste działania pozwolą Ci ocenić, jakie szanse Twój zespół ma na wyjście z grupy, awans do półfinału czy finału.
Matematyka w życiu codziennym – co po szkole?
Są zawody, których nie sposób uprawiać bez znajomości matematyki. Inżynier i architekt korzystają z obliczeń podczas projektowania konstrukcji i urządzeń. Programista używa matematyki w algorytmach swoich programów. Kasjer – podczas naliczania cen i wydawania reszty. Księgowy – do rozliczania faktur i podatków. Naukowiec, po przeprowadzeniu badań, musi odpowiednio przedstawić ich wyniki. Lekarz, który przepisuje pacjentowi lekarstwo, musi obliczyć jego dawkę.
Nawet jeżeli nie zwiążesz się z żadnym z powyższych zawodów, matematyka pomoże Ci lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Chociażby po to, by obliczyć, jakie wynagrodzenie „na rękę” otrzymasz – na umowie o pracę najczęściej widnieje kwota brutto.
Matematyka pomaga ogarniać rzeczywistość. Przydaje się zarówno w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie czy zakupy, jak i w wyjątkowych sytuacjach. Dzięki znajomości algebry, geometrii, procentów, potęgowania czy równań możesz rozwiązywać wiele problemów i w pełni realizować swoje pasje.