Skuteczna nauka matematyki – jak powinna wyglądać? Zobacz, jak się uczyć matematyki, aby zrozumieć materiał

Siadasz do matmy, czytasz treść zadania i… wyjmujesz na chwilę telefon. Chciałeś sprawdzić, czy kolega odpisał już na Twoją wiadomość, ale oprócz tego zajrzałeś też na Fejsa, TikToka i odpaliłeś filmik na YouTubie. Po 30 minutach wracasz do podręcznika i zdajesz sobie sprawę, że nie pamiętasz nic z tego, o czym przed chwilą czytałeś. Zaczynasz od nowa, ale po kilku minutach Twój telefon wibruje. Kolega odpisał na Twoją wiadomość! Odkładasz książkę do matmy i… Stop! Efektywna nauka matematyki nie może tak wyglądać! Poznaj nasze wskazówki i zobacz, jak się uczyć matematyki, aby się nauczyć.

Przestrzeń do nauki – zorganizuj się!

Od czego zacząć przygotowania do nauki? Od małego sprzątanka i aranżacji otoczenia:

  • Posprzątaj na biurku – nie wystarczy, że znajdziesz miejsce na zeszyt i książkę.  Postaraj się, aby blat był czysty i opróżniony z niepotrzebnych rzeczy – kubków po herbacie, zbędnych notatek, opakowań po przekąskach i innych przedmiotów, które lubią zapodziać się na Twoim biurku.
  • Wygodny fotel – siedzenie przy książkach bywa męczące. Siedzenie przy książkach na niewygodnym fotelu może być prawdziwą katorgą! Zadbaj o to, aby Twoje plecy miały solidne podparcie, a pośladki nie drętwiały po kilkunastu minutach. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na nowy fotel, możesz zaopatrzyć się w ergonomiczną poduszkę. Przydatny może okazać się także podnóżek, który pomoże Ci utrzymać odpowiednią postawę za biurkiem.
  • Powietrze – Twój mózg potrzebuje tlenu, aby utrzymać koncentrację na najwyższym poziomie. Wietrzenie pomieszczenia, w którym będziesz się uczyć, jest absolutną koniecznością!
  • Roślinki – obecność żywych kwiatów ma zbawienny wpływ na zmysły. Jeżeli masz taką możliwość, ustaw kilka doniczek w pobliżu biurka. Zieleń roślin pozwoli Ci się zrelaksować, skoncentrować i zmotywować do zadań, które na Ciebie czekają.
  • Gadżety – tablica korkowa z listą to do, notatnik czy planner pozwolą Ci zapanować na planem nauki i sprawią, że stanie się ona przyjemniejsza.

Zadanie na luzie

Udowodnij, że warto utrzymywać porządek w miejscu nauki!

Oblicz, ile czasu miesięcznie tracisz na poszukiwanie podręcznika, jeżeli każdego dnia poświęcasz na tę czynność 5 minut, uczysz się 5 razy w tygodniu.

Efektywna nauka matematyki – materiały

Z czego najlepiej uczyć się matematyki (oprócz Matmy na Luzie)? Z własnych notatek! Jeżeli odpowiednio przyłożysz się do ich sporządzania, szybko zauważysz efekty. Na co zwrócić uwagę?

  • Kolory – zakreślacze w Twoich ulubionych odcieniach to świetnie narzędzie do zaznaczania najważniejszych fragmentów tekstu.
  • Teoria i zadania – dobrym pomysłem może być oddzielenie części teoretycznej od praktycznej. Załóż osobny zeszyt, do którego będziesz wpisywać tylko definicje i wzory – dzięki temu będziesz mógł szybko je odnaleźć. Zadania rozwiązuj w osobnym notatniku.
  • Staranność – wykonuj notatki czytelnie i estetycznie! Łatwiej i przyjemniej będzie Ci się z nich uczyć. 

Do nauki niezbędny będzie Ci także zbiór zadań. Wybierając odpowiedni podręcznik, zwróć uwagę, czy jest on zgodny z aktualną podstawą programową.

Jak się uczyć matematyki? Systematycznie!

Prawdopodobnie słyszysz to nieustannie: „ucz się systematycznie!”, „nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę!”. I chociaż takie rady mogą wzbudzać u Ciebie chęć… przewrócenia oczami, to jest w nich wiele prawdy. Sprawdź sam:
  • Ucząc się systematycznie po prostu nie masz ciśnienia i presji czasu, jakie powstają, gdy w noc przed sprawdzianem musisz nagle opanować dużą ilość materiału.
  • Możesz zrezygnować z nauki, kiedy nie jesteś w formie lub masz problem z przerobieniem tematu. W takiej chwili możesz pozwolić sobie na to, by odpocząć i wrócić do matmy kolejnego dnia.
  • Nie musisz uczyć się na siłę i kuć na blachę – masz wystarczająco czasu, aby na spokojnie zrozumieć cały materiał.
W systematycznym uczeniu pomaga zadaniowy system pracy. Jak go wprowadzić do swojej rutyny? Nie planuj nauki godzinowo, zakładając, że na matmę poświęcisz np. 30 minut dziennie. Lepiej, jeżeli ustalisz liczbę zadań, jakie chcesz rozwiązać każdego dnia.

Ucz się matematyki, skutecznie i na luzie

Skuteczna nauka matematyki – bez nudy!

Aby nauka mogła być efektywna, warto ją urozmaicać. Jak? Oto nasze propozycje:
  • Zmień miejsce – jeżeli masz taką możliwość, ucz się na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie czy na balkonie. W razie braku pogody możesz po prostu poszukać innego miejsca do nauki w mieszkaniu – sama zmiana pomieszczenia może sprawić, że nabierzesz świeżej energii.
  • Zadbaj o towarzystwo – w grupie nieco ciężej się skupić, jednak ucząc się ze znajomymi masz szansę rozwiać swoje wątpliwości co do materiału (i pomóc kolegom z ich trudnościami).
  • Ciekawe materiały – lektura podręcznika może być straaasznie nudna, dlatego urozmaicaj swoją naukę, korzystając z Matmy na Luzie oraz apki z quizami i rozszerzoną rzeczywistością.

Efektywna nauka matematyki a problem ze zrozumieniem materiału

Potknięcia i trudności potrafią demotywować. Pamiętaj jednak, że zdarzają się one każdemu, kto uczy się czegoś nowego.

Jeżeli masz problem z matmą, postaraj się skonsultować go ze znajomymi. Być może masz kolegów, którym opanowanie danego działu przyszło nieco łatwiej? Skorzystaj z ich pomocy! O dodatkowe wyjaśnienia możesz poprosić także nauczyciela – często wystarczy, że porozmawiasz z nim 5 minut przed lub 5 minut po lekcji (ostrzegamy jednak: nie rób tego tuż przed sprawdzianem!).

Pomocne mogą okazać się również dodatkowe materiały. Wyjaśnienia nurtujących Cię kwestii znajdziesz w wysokiej jakości repetytoriach i podręcznikach (np. w Matmie na Luzie) oraz na sprawdzonych stronach internetowych.

Bo po co wkuwać, kiedy można zrozumieć

MATMA NA LUZIE – doskonała alternatywa lub uzupełnienie korepetycji z matematyki