Matematyka w życiu codziennym, czyli po co mam się tego uczyć? O  tym, jak matma pomaga ogarniać rzeczywistość

Spędzasz czas na lekcjach matematyki, rozwiązujesz kolejne zadania, przygotowujesz się klasówek, sprawdzianów, egzaminu ósmoklasisty, matury i myślisz… po co mi to wszystko?! Dlaczego nie możemy zostawić obliczeń kalkulatorom i oddać się przyjemniejszym zajęciom? Po co mi matematyka w życiu codziennym? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie! ☺ Przekonaj się, dlaczego warto ogarniać matmę i w jakich sytuacjach przyda Ci się wiedza, jaką wyniesiesz ze szkolnej ławki.

Zastosowanie matematyki w życiu codziennym – czas

Zacznijmy od podstaw. Wyobraź sobie, że masz jutro ważne spotkanie o 9 rano. Na którą godzinę nastawisz budzik, aby się nie spóźnić? 15 minut zajmie Ci prysznic, 10 minut zjedzenie śniadania, 20 minut ubranie się i naszykowanie do wyjścia. 30 minut będziesz potrzebował na dojazd do miejsca spotkania. Szybko przeprowadzasz niezbędne obliczenia i już wiesz, że łącznie potrzebujesz 75 minut. 7.45 to godzina, o której powinieneś podnieść się z łóżka. Aby prawidłowo nastawić budzik, musisz obliczyć, ile zajmą Ci wszystkie poranne czynności. Dodawanie, odejmowanie i znajomość jednostek czasu, które mogły być Twoją zmorą na lekcjach, teraz okazują się niezbędną umiejętnością.

Ucz się matematyki na luzie

Matematyka i wycieczka do sklepu

Mama wysyła Cię na zakupy. Dostajesz 20 zł i polecenie, aby kupić 5,5 kilograma ziemniaków. Reszta dla Ciebie. ☺

Wchodzisz do sklepu i widzisz, że kilogram ziemniaków kosztuje 1,75 zł. Ile zapłacisz za zakupy? Ile pieniędzy pozostanie w Twojej kieszeni? Aby to obliczyć, będziesz musiał przypomnieć sobie cenne lekcje matematyki – dodawanie, odejmowanie i mnożenie ułamków. Ważna może okazać się także znajomość jednostek – czy 50 dag to tyle samo, co 500 g?

Znajomość matematycznych zagadnień okazuje się bezcenna również wtedy, gdy chcesz skorzystać z wyprzedaży. Planujesz kupić książkę, która kosztuje 29,99 i jest objęta promocją -30%. Ile za nią zapłacisz? Czy kwota, którą proponuje sprzedawca, jest poprawna? Dzięki znajomości procentów będziesz w stanie to ocenić.

Matematyka na co dzień – liczby od kuchni

Chcesz przygotować obiad dla całej rodziny, czyli dla 6 osób. Znalazłeś idealny przepis, jednak pojawia się pewien problem – podana ilość składników odpowiada jedynie 4 porcjom. Co zrobisz? Oczywiście nie możesz ryzykować, że rodzina odejdzie od stołu nienajedzona! Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w gotowaniu, nie możesz polegać na swojej intuicji i odmierzać „na oko”. Konieczne będzie odpowiednie przeliczenie proporcji! Matematyka przyda Ci się również wtedy, gdy przygotowujesz ciasto i chcesz użyć formy o innych wymiarach, niż wskazane przez autora. Niezbędne będzie nie tylko przeliczenie ilości składników, ale także czasu pieczenia.

Odpoczynek z matmą w tle

Nie samą nauką człowiek żyje! Jednak wiedza, którą wyniesiesz ze szkoły, może okazać się przydatna nawet na wakacjach.

Wyjeżdżając za granicę, prawdopodobnie będziesz musiał wymienić walutę w kantorze. Kurs zwykle ma wiele miejsc po przecinku, które należy zaokrąglić (nie będziesz mógł wymienić połowy grosza ☺). Jeżeli będziesz poruszał się samochodem, konieczne będzie tankowanie – ile paliwa możesz wlać do baku, kiedy do dyspozycji masz 200 zł? Na ile kilometrów wystarczy Ci rezerwa w samochodzie (starsze modele nie zawsze wskazują, ile jeszcze możesz przejechać)? Aby odpowiedzieć na te pytania, będziesz musiał sięgnąć do zagadnień matematycznych.

Jesteś fanem sportów zespołowych? Bez ogarniania matmy trudno będzie Ci połapać się w rozgrywkach! Proste działania pozwolą Ci ocenić, jakie szanse Twój zespół ma na wyjście z grupy, awans do półfinału czy finału.

Matematyka w życiu codziennym – co po szkole?

Są zawody, których nie sposób uprawiać bez znajomości matematyki. Inżynier i architekt korzystają z obliczeń podczas projektowania konstrukcji i urządzeń. Programista używa matematyki w algorytmach swoich programów. Kasjer – podczas naliczania cen i wydawania reszty. Księgowy – do rozliczania faktur i podatków. Naukowiec, po przeprowadzeniu badań, musi odpowiednio przedstawić ich wyniki. Lekarz, który przepisuje pacjentowi lekarstwo, musi obliczyć jego dawkę.

Nawet jeżeli nie zwiążesz się z żadnym z powyższych zawodów, matematyka pomoże Ci lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Chociażby po to, by obliczyć, jakie wynagrodzenie „na rękę” otrzymasz – na umowie o pracę najczęściej widnieje kwota brutto.

Matematyka pomaga ogarniać rzeczywistość. Przydaje się zarówno w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie czy zakupy, jak i w wyjątkowych sytuacjach. Dzięki znajomości algebry, geometrii, procentów, potęgowania czy równań możesz rozwiązywać wiele problemów i w pełni realizować swoje pasje.

Bo po co wkuwać, kiedy można zrozumieć

MATMA NA LUZIE – doskonała alternatywa lub uzupełnienie korepetycji z matematyki