
Ułamki dziesiętne na luzie – działania na ułamkach dziesiętnych
Ułamki dziesiętne na luzie – działania na ułamkach dziesiętnych Ułamki to podstawa szkolnej matematyki. Są jak deklinacja rzeczowników na języku polskim, czy przewrót w przód
Procenty, podobnie jak ułamki, wyrażają określoną część pewnej całości. Możemy powiedzieć, że przejechana część drogi stanowi 75% całości, dzięki czemu wiemy jaka część drogi już za nami i czy jest to dużo czy mało. Sprawdź, jak obliczać procenty na luzie!
Procent może wyrażać pewną część wartości – mniejszą lub większą od całości.
50% będzie oznaczało połowę wartości, podczas gdy 200% będzie wyrażało jej dwukrotność.
Jak należy rozumieć procent? Wyobraź to sobie na przykładzie:
We wszystkich klasach ósmych Twojej szkoły jest 100 uczniów. 60 z nich dojeżdża do szkoły autobusem lub tramwajem. 60 ze 100 możemy zapisać jako 60/100 lub 60%.
60% ósmoklasistów dojeżdża do szkoły komunikacją miejską.
Inny przykład? Bardzo prosimy:
Masz opakowanie czekolady, w którym znajduje się 10 kostek. Zjadłeś 3 czekoladki. 3 z 10 możesz zapisać jako 3/10 lub 30%.
Zjadłeś 30% czekoladek z opakowania.
Skoro 100% równa się 1, przy zamianie procentu na liczbę należy podzielić ją przez 100 (innymi słowy – przesunąć przecinek o dwa miejsca w lewo lub „zabrać” dwa zera). Na koniec musisz jeszcze usunąć znaczek %.
Spójrz na przykłady:
(1500:100 = 15)
(150:100 = 1,5)
(50:100 = 0,5)
(5:100 = 0,05)
Jak wykonać działanie w drugą stronę? Aby zamienić liczbę na procent, należy pomnożyć ją przez 100 (innymi słowy – przesunąć przecinek o dwa miejsca w prawo lub „dołożyć” dwa zera). Nie zapomnij również o dopisaniu symbolu %.
Oto przykłady zamiany liczby na procent:
(0,3•100 = 30)
(30•100 = 3000)
(0,45•100 = 45)
(0,024•100 = 2,4)
Aby obliczyć procent z wybranej liczby, należy pomnożyć procent przez liczbę. Jak to zrobić?
W pierwszej kolejności zamień procent na ułamek zwykły lub dziesiętny, a następnie wykonaj mnożenie. Zobacz, jak wygląda to działanie:
Chcesz obliczyć jakim procentem liczby X jest liczba Y? Nic prostszego! Wystarczy, że zapiszesz wybrane liczby w ułamku, a następnie pomnożysz je przez 100%.
Jakim procentem liczby 120 jest liczba 90? Sprawdźmy!
Procentowe obniżki i podwyżki najłatwiej jest zrozumieć na przykładzie zakupów
(i to właśnie w takich sytuacjach najczęściej korzystamy ze zdobytej wiedzy ).
Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowy smartfon. Model, który wybrałeś, kosztuje 800 zł, jednak z okazji wyprzedaży jego cena została obniżona o 20%. Jak obliczyć, ile aktualnie kosztuje smartfon?
Procenty towarzyszą nam na każdym kroku.
Za ich pomocą możemy przedstawiać określoną część całości. Mając wiedzę, że całość to 100%, odbiorca łatwo może sobie wyobrazić czy podana część jest duża czy mała. Dlatego w procentach przedstawiane są wyniki wyborów – np. prezydenckich, a w programach informacyjnych lub artykułach prasowych często natknąć można się na dane wyrażane w ten sposób, np. 30% Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę.
Dodatkowo, procenty są bardzo wygodną metodą wyrażania różnic, np. jak zmieniła się cena paliwa w ciągu ostatniego miesiąca (wzrosła o 10% lub spadła o 5%). W większości sklepów regularnie pojawiają się obniżki cen – czasem jest to wielka wyprzedaż i -70% na wszystkie produkty, a czasem -20% na wybrany produkt spożywczy. W każdej z tych sytuacji warto wiedzieć, ile pieniędzy zaoszczędzimy i weryfikować, czy kwota na paragonie zgadza się z obietnicą.
Ułamki dziesiętne na luzie – działania na ułamkach dziesiętnych Ułamki to podstawa szkolnej matematyki. Są jak deklinacja rzeczowników na języku polskim, czy przewrót w przód
Ostrosłupy na luzie – teoria i zadania Ostrosłupy czasem dają ostro popalić… Ale nie musi tak być! Zamiast załamywać ręce nad zeszytem do matmy, wyluzuj
Zamiana jednostek długości, masy, pola i objętości. Zasady przeliczania i zadania. Jednostki możesz spotkać na każdym kroku – nie tylko w szkole, ale również w sklepach,