Rysowanie i odczytywanie wykresów na luzie. Przewodnik dla uczniów szkoły podstawowej.

Rozwój nowoczesnych technologii, automatyzacja, sztuczna inteligencja… To wszystko sprawia, że jednym z filarów współczesności stały się dane. Potężne i stale rosnące bazy są trudne do odczytywania. Natłok suchych liczb może przypominać stopklatkę z Matrixa. Odnalezienie się w nim jest wyzwaniem. Przeanalizowanie go – misją dla matematycznego kaskadera. Z pomocą przychodzą jednak wykresy. To czytelna forma, umożliwiająca przedstawienie i analizę danych. Sprawdź, na czym polega rysowanie wykresów i jak zabrać się za ich odczytywanie.   

Po co nam wykresy?

Wyobraź sobie, że otwierasz aplikację pogodową, aby dowiedzieć się, jak kształtuje się temperatura w tym tygodniu. Widzisz następującą informację:

We wtorek i czwartek było maksymalnie 16 stopni. W środę było pochmurno, ale temperatura doszła aż do 18 stopni. W piątek było 15 stopni, a w sobotę 16.

Przecierasz oczy ze zdziwienia. Otwierasz aplikację ponownie i widzisz to:

Od razu lepiej, prawda? Dzięki wykresowi możesz z łatwością zauważyć, kiedy temperatura spada, a kiedy wzrasta.

Odczytywanie wykresów w życiu codziennym

Wykresy towarzyszą nam na każdym kroku. Spotykasz się z nimi w szkole – nie tylko na matematyce, ale również na fizyce, chemii, geografii czy podczas wybranych lekcji przedmiotów humanistycznych. 

Nie samą szkołą człowiek jednak żyje! Wykresy pojawiają się w wiadomościach, artykułach, raportach o właściwie dowolnej tematyce. Również w tych, które mogą dotyczyć rozrywki czy Twojego hobby. 

Jeżeli chcesz wybiec na chwilę w przyszłość – śmiało! Wykresy bez wątpienia będą Ci towarzyszyć w pracy, szczególnie wtedy, gdy będziesz przedstawiać swoim współpracownikom czy klientom ważne dane.

Podstawowe pojęcia związane z rysowaniem i odczytywaniem wykresów

Aby sprawnie posługiwać się wykresami, warto znać podstawowe pojęcia, które ich dotyczą. 

Definicja wykresu – wykres to rysunek przedstawiający dane w sposób uporządkowany za pomocą linii lub punktów. Można powiedzieć, że jest to graficzna forma przedstawienia danych.

Rodzaje wykresów – jest ich naprawdę wiele. Wyróżniamy m.in. wykres liniowy, wykres słupkowy, wykres kołowy, wykres prostokątny, wykres punktowy. Rodzaj wykresu należy dobierać do prezentowanych danych. Wyniki wyborów można przedstawić na przykład na wykresie kołowym, ale średnią temperaturę z zeszłego tygodnia lepiej przedstawić na wykresie liniowym lub punktowym. 

Elementy wykresu – aby narysowany wykres był zrozumiały, należy opisywać go w sposób zgodny z przyjętymi regułami. Przyjrzyjmy się przykładowemu wykresowi słupkowemu.

Jak odczytywać dane z wykresów i jak je interpretować?

Wykres może dostarczyć naprawdę wielu danych. Spójrz:

Z tego wykresu możemy odczytać między innymi:

 • maksimum (najwyższa wartość na wykresie) wyniosło 1200 tysięcy pasażerów w grudniu 2021.
 • minimum (najniższa wartość na wykresie) wyniosło ok. 150 tysięcy pasażerów w kwietniu 2020.
 • wartości rosną (wartości z prawej strony są większe niż te z lewej) – miesięczna liczba pasażerów rosła od grudnia 2020 do grudnia 2021.
 • wartości maleją (wartości z prawej strony są mniejsze niż te z lewej) – miesięczna liczba pasażerów malała od początku zbierania danych do kwietnia 2020.
 • wartość w konkretnym punkcie – w grudniu 2020 zliczono ok. 250 tysięcy pasażerów.
 • różnicę między dwoma punktami – w grudniu 2020 było o 100 tysięcy pasażerów więcej niż w kwietniu 2020.

Rysowanie wykresów

Zanim zabierzesz się za rysowanie wykresu, uporządkuj swoje dane. Dobrym sposobem na to – zwłaszcza dla osób bez dużego doświadczenia – jest stworzenie tabelki. Jeżeli jednak masz wprawę w tworzeniu wykresów, możesz rysować na podstawie danych z tekstu.

Do dzieła! Swoje pierwsze wykresy spróbuj stworzyć ręcznie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skoncentrować na zadaniu i szybciej osiągniesz wprawę.

Przenieś pozyskane dane na papier. Pamiętaj przy tym, że wykres musi być czytelny. Kiedy skończysz, przyjrzyj się krytycznie swojemu dziełu i zastanów się, czy dane zostały przedstawione w wystarczająco przejrzysty sposób. Jeżeli masz wątpliwości, narysuj go ponownie, wprowadzając poprawki.

Kiedy poczujesz, że tworzenie wykresów przychodzi Ci z łatwością, zacznij korzystać z programów komputerowych – najpopularniejszym z nich jest MS Excel. Należy wprowadzić w nim dane w formie tabelki. Następnie, za pomocą zaledwie kilku kliknięć, możesz stworzyć kolorowy wykres.

Wykresy matematyczne – zadania i przykłady

Z powyższego wykresu odczytaj:

 • największą liczbę pacjentów przyjętych w jednym miesiącu
 • najmniejszą liczbę pacjentów przyjętych w jednym miesiącu
 • liczbę pacjentów przyjętych w styczniu
 • liczbę pacjentów przyjętych w kwietniu
 • czy liczba pacjentów przyjętych w lutym była większa niż w marcu?
 • czy liczba pacjentów przyjętych w styczniu była większa niż w kwietniu?

Wykresy spotykasz na każdym kroku. Wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się ilość danych, do których mamy dostęp. Umiejętność tworzenia wykresów bez wątpienia zatem przyda Ci się w życiu, szczególnie w pracy. Dlatego warto poświęcić czas na naukę tego działu i poeksperymentować z różnymi rodzajami wykresów. Kiedy opanujesz podstawy, możesz rozpocząć naukę obsługi programów typu Excel .🙂

Zobacz także:

ile kosztuje upieczenie ciasta

Ile kosztuje upieczenie ciasta?

Ile kosztuje upieczenie ciasta? Czy matma przydaje się w kuchni? Oczywiście! Co najlepsze, nie tylko po to, by wskazać ilość potrzebnych składników. Wykonując kilka prostych