Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty

Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na lekcjach matematyki, ale bardzo często również na egzaminie ósmoklasisty. O przystawaniu trójkątów bez wątpienia będziesz uczyć się w szkole średniej, a jeżeli zwiążesz swoją przyszłość z projektowaniem, inżynierią czy analityką – także na studiach i w pracy.

Czym jest przystawanie trójkątów? Figury przystające

Kiedy figury określane są jako przystające, oznacza to, że są takie same – chociaż niekoniecznie można zauważyć to na pierwszy rzut oka, ponieważ mogą być one obrócone lub odwrócone. Kiedy jednak ustawisz je w tym samym kierunku i nałożysz na siebie, figury całkowicie się pokryją.

Chociaż przystawanie może dotyczyć wszystkich figur geometrycznych, w zadaniach z przystawania najczęściej pojawiają się trójkąty. Dlaczego? Ponieważ istnieje kilka zasad, które pozwalają w prosty sposób udowodnić, że dwa trójkąty są przystające.

Cechy przystawania trójkątów to:

BBB (bok, bok, bok) – jeśli trzy boki jednego trójkąta są odpowiednio równe trzem bokom drugiego trójkąta, to trójkąty te są przystające.


BKB (bok, kąt, bok) – jeśli dwa boki i kąt zawarty między nimi w jednym trójkącie są odpowiednio równe dwóm bokom i kątowi zawartemu między nimi w drugim trójkącie, to trójkąty te są przystające.

KBK (kąt, bok, kąt) – jeśli bok i dwa leżące przy nim kąty w jednym trójkącie są odpowiednio równe bokowi i dwóm leżącym przy nim kątom w drugim trójkącie, to trójkąty te są przystające.

Jak rozpoznać przystające trójkąty?

Aby rozpoznać, czy dwa trójkąty są przystające, wykonaj następujące działania:

  • Oznacz odpowiednie boki i kąty w trójkątach.
  • Porównaj długości boków i miary kątów w trójkątach.
  • Sprawdź, czy trójkąty spełniają jedną z cech przystawania – BBB, BKB, KBK. 

Czy da się to wytłumaczyć łatwiej? Oczywiście, że tak! Zerknij do naszego filmiku ze skanera AR, dostępnego w aplikacji Matma na Luzie. Przekonaj się, jak łatwo można opanować ten temat.

Przystawanie trójkątów – zadania

Czas, by sprawdzić swoją wiedzę! Wykonaj przygotowane przez nas zadania.

Zadanie 1

Czy trójkąty ABC i DEF są przystające? Jeżeli tak, to na podstawie której cechy można to stwierdzić?

Błędy przy rozwiązywaniu zadań z przystawania trójkątów

Podczas rozwiązywania zadań z przystawania trójkątów zdarzają się błędy. Najczęściej wynikają one z roztargnienia. Aby ich uniknąć, uważaj na:

  • Nierówne odpowiednie boki lub kąty. Upewnij się, że porównujesz właściwe elementy trójkątów.
  • Niewłaściwe zastosowanie kryterium przystawania. Zawsze sprawdzaj, czy dane spełniają wymagania konkretnego kryterium.

Przystawanie trójkątów to proste zagadnienie, które bardzo często pojawia się na egzaminie ósmoklasisty. Opanowując ten temat, możesz – bez większego wysiłku – zdobyć kilka punktów, które pozwolą Ci osiągnąć lepszy wynik. Zdecydowanie warto poświęcić kilka chwil na jego naukę!

Zobacz także: