Punkty procentowe – definicja, przykłady i zadania
Czym jest punkt procentowy?
Zgodnie z definicją, przy użyciu punktów procentowych możemy wyrazić różnicę pomiędzy dwiema wartościami, które zostały przedstawione w procentach. O punktach procentowych mówimy zatem wtedy, gdy porównujemy dwie liczby wyrażone w procentach. Łatwo zobrazować to na przykładzie:Podczas wyborów parlamentarnych partia polityczna X otrzymała 50% głosów. Partia polityczna Y otrzymała 20% głosów. Różna pomiędzy wynikami dwóch partii wynosi 30 punktów procentowych. Stwierdzenie, że różnica w ilości głosów wyniosła 30% byłoby błędem. Dlaczego? Czytaj dalej!
Punkt procentowy a procent
Czym punkt procentowy różni się od procenta? Wyjaśnimy to na przykładach.
Przykład 1
W Twojej szkole odbywają się wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Do szkoły chodzi 100 osób i wszystkie z nich są uprawnione do głosowania. O stanowisko ubiegają się Ania, Łukasz i Zosia.
Jeżeli Ania otrzyma 30 głosów, Łukasz 60 głosów, a Zosia 10 głosów, wyniki można przedstawić następująco:
Aby przedstawić procentową różnicę w ilości głosów, jaką otrzymali Ania i Łukasz, trzeba wykonać następujące działanie:
Przykład 2
Partię polityczną X popiera 60% osób uprawnionych do głosowania.
Wzrost poparcia o 1% będzie oznaczał, że partia X może liczyć na 0,6% głosów więcej (0,01 • 60 = 0,6). Całkowite poparcie wyniesie wówczas 60,6%.
Wzrost poparcia o 1 punkt procentowy będzie oznaczał, że partia X może liczyć na 61% głosów (bo 60 + 1 = 61).
Punkty procentowe na lekcjach matematyki
Z jakimi zadaniami z punktów procentowych możesz spotkać się na lekcjach lub na sprawdzianie? Przygotowaliśmy kilka przykładów!
Przykład 3
Partia Y w ubiegłym roku cieszyła się poparciem na poziomie 27,5%. W tym roku poparcie wyborców dla partii wzrosło o 3,5 punktu procentowego.
Oblicz, jakie poparcie ma aktualnie partia Y.
Przykład 4
Oprocentowanie kredytu w banku wynosiło 6% w poprzednim kwartale. Aktualnie oprocentowanie zostało obniżone do 4%. O ile punktów procentowych zmniejszyło się oprocentowanie kredytu?
Punkty procentowe – zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadanie 1
Decydujesz się, aby zaciągnąć kredyt w banku. Po upływie pewnego czasu otrzymujesz pismo, z którego wynika, że oprocentowanie zostało zmniejszone z 20% na 18%. Zastanów się:
- O ile punktów procentowych zmieniło się oprocentowanie kredytu?
- O ile procent zmniejszyło się oprocentowanie kredytu?
Zadanie 2
W Twojej klasie odbywają się wybory na przewodniczącego samorządu klasowego. Głosy uczniów rozłożyły się następująco:
- Marcin otrzymał 10 głosów.
- Zuzia otrzymała 15 głosów.
O ile punktów procentowych różniły się wyniki Zuzi i Marcina?
Punkt procentowy w życiu codziennym
Punkty procentowe towarzyszą nam na co dzień. Spotykamy je właściwie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wartościami wyrażanymi w procentach.
Znajomość punktów procentowych jest szczególnie ważna, gdy analizujemy wyniki wyborów – samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich, porównujemy oprocentowanie kredytów i lokat oszczędnościowych w różnych bankach i zawsze wtedy, gdy chcemy określić różnicę pomiędzy kilkoma wartościami wyrażonymi w procentach.
Zobacz także:
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach.
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na