Punkty procentowe – definicja, przykłady i zadania
Czym jest punkt procentowy?
Zgodnie z definicją, przy użyciu punktów procentowych możemy wyrazić różnicę pomiędzy dwiema wartościami, które zostały przedstawione w procentach. O punktach procentowych mówimy zatem wtedy, gdy porównujemy dwie liczby wyrażone w procentach. Łatwo zobrazować to na przykładzie:Podczas wyborów parlamentarnych partia polityczna X otrzymała 50% głosów. Partia polityczna Y otrzymała 20% głosów. Różna pomiędzy wynikami dwóch partii wynosi 30 punktów procentowych. Stwierdzenie, że różnica w ilości głosów wyniosła 30% byłoby błędem. Dlaczego? Czytaj dalej!
Punkt procentowy a procent
Czym punkt procentowy różni się od procenta? Wyjaśnimy to na przykładach.
Przykład 1
W Twojej szkole odbywają się wybory na przewodniczącego samorządu uczniowskiego. Do szkoły chodzi 100 osób i wszystkie z nich są uprawnione do głosowania. O stanowisko ubiegają się Ania, Łukasz i Zosia.
Jeżeli Ania otrzyma 30 głosów, Łukasz 60 głosów, a Zosia 10 głosów, wyniki można przedstawić następująco:

Aby przedstawić procentową różnicę w ilości głosów, jaką otrzymali Ania i Łukasz, trzeba wykonać następujące działanie:

Przykład 2
Partię polityczną X popiera 60% osób uprawnionych do głosowania.
Wzrost poparcia o 1% będzie oznaczał, że partia X może liczyć na 0,6% głosów więcej (0,01 • 60 = 0,6). Całkowite poparcie wyniesie wówczas 60,6%.
Wzrost poparcia o 1 punkt procentowy będzie oznaczał, że partia X może liczyć na 61% głosów (bo 60 + 1 = 61).
Punkty procentowe na lekcjach matematyki
Z jakimi zadaniami z punktów procentowych możesz spotkać się na lekcjach lub na sprawdzianie? Przygotowaliśmy kilka przykładów!
Przykład 3
Partia Y w ubiegłym roku cieszyła się poparciem na poziomie 27,5%. W tym roku poparcie wyborców dla partii wzrosło o 3,5 punktu procentowego.
Oblicz, jakie poparcie ma aktualnie partia Y.

Przykład 4
Oprocentowanie kredytu w banku wynosiło 4% w poprzednim kwartale. Aktualnie oprocentowanie zostało zwiększone o 6%. O ile punktów procentowych zwiększyło się oprocentowanie kredytu?

Punkty procentowe – zadania do samodzielnego rozwiązania
Zadanie 1
Decydujesz się, aby zaciągnąć kredyt w banku. Po upływie pewnego czasu otrzymujesz pismo, z którego wynika, że oprocentowanie zostało zmniejszone z 20% na 18%. Zastanów się:
- O ile punktów procentowych zmieniło się oprocentowanie kredytu?
- O ile procent zmniejszyło się oprocentowanie kredytu?
Zadanie 2
W Twojej klasie odbywają się wybory na przewodniczącego samorządu klasowego. Głosy uczniów rozłożyły się następująco:
- Marcin otrzymał 10 głosów.
- Zuzia otrzymała 15 głosów.
O ile punktów procentowych różniły się wyniki Zuzi i Marcina?
Punkt procentowy w życiu codziennym
Punkty procentowe towarzyszą nam na co dzień. Spotykamy je właściwie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wartościami wyrażanymi w procentach.
Znajomość punktów procentowych jest szczególnie ważna, gdy analizujemy wyniki wyborów – samorządowych, parlamentarnych czy prezydenckich, porównujemy oprocentowanie kredytów i lokat oszczędnościowych w różnych bankach i zawsze wtedy, gdy chcemy określić różnicę pomiędzy kilkoma wartościami wyrażonymi w procentach.
Zobacz także:

Liczby w systemie rzymskim – jak je odczytywać i zapisywać? Zamiana liczb rzymskich na arabskie
Liczby w systemie rzymskim – jak je odczytywać i zapisywać? Zamiana liczb rzymskich na arabskie Liczby zapisane w systemie rzymskim otaczają nas z każdej strony.

Kolejność wykonywania działań matematycznych – zasady, przykłady i zadania do samodzielnego wykonania
Kolejność wykonywania działań matematycznych – zasady, przykłady i zadania do samodzielnego wykonania Kolejność wykonywania działań to podstawa matematyki, dzięki której będziesz w stanie prawidłowo przeprowadzać

Potęgi i działania na potęgach – mnożenie, dzielenie, potęgowanie potęg. Zadania i przykłady.
Potęgi i działania na potęgach – mnożenie, dzielenie, potęgowanie potęg. Zadania i przykłady Mogłoby się wydawać, że potęgi utrudniają życie i sprawiają, że lekcje matematyki