Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Jeżeli znasz swoje oceny na koniec roku (lub na półrocze), łatwo możesz obliczyć dla nich średnią arytmetyczną.
Wyobraź sobie, że to są Twoje oceny na koniec roku:
Dodaj do siebie wszystkie oceny, a następnie podziel sumę przez liczbę przedmiotów.
Średnia ważona to zagadnienie nieco bardziej skomplikowane niż średnia arytmetyczna. Ale nie musisz się jej bać! Już za chwilę ogarniesz, z czym się ją je.
Ze średniej ważonej najczęściej korzystają nauczyciele, podczas wystawiania oceń końcowych – na zakończenie semestru zimowego lub na koniec roku szkolnego. Zanim podejmą ostateczną decyzję, uwzględniają wszystkie oceny, jakie otrzymałeś_łaś w danym okresie, każdej z nich przypisując określoną „wagę”. Dlaczego?
Po to, aby uniknąć sytuacji, w której bardzo dobra ocena ze sprawdzianu ma takie samo znaczenie, jak jedynka za brak pracy domowej (lub odwrotnie ☺). Dzięki średniej ważonej wynik jest zdecydowanie bardziej sprawiedliwy – ocena ze sprawdzianu ma większy wpływ na końcową ocenę, niż oceny za pracę domową.
Na koniec roku będziesz miał 4.
Wiesz już, że średnia wykorzystywana jest podczas wystawiania końcowych ocen z przedmiotu, a także podczas obliczeń, które decydują o tym, czy świadectwo powinno być ozdobione czerwonym paskiem. Ale co z innymi zastosowaniami?
Z pojęciem średniej zetkniesz się nie tylko na matmie. Na lekcjach chemii będziesz obliczać średnią masę atomową, a na fizyce – średni wynik pomiaru. To jednak nie wszystko!
Średnią można wykorzystać również do… „przewidywania przyszłości”! Przykładowo, sumując swoje wydatki z przeszłości, możesz oszacować, ile pieniędzy średnio wydajesz na jedzenie każdego dnia lub tygodnia. Jeżeli nic nie zmieni się w Twoim menu lub sytuacji życiowej, najprawdopodobniej Twoje wydatki w przyszłości nadal będą zbliżone do średniej, jaką obliczyłeś.
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na