Ile kosztuje upieczenie ciasta?

Czy matma przydaje się w kuchni? Oczywiście! Co najlepsze, nie tylko po to, by wskazać ilość potrzebnych składników. Wykonując kilka prostych obliczeń, możemy również sprawdzić, ile pieniędzy musimy wziąć ze sobą do sklepu albo ile powinien oddać nam kolega, dla którego piekliśmy ciasto. Możemy też obliczyć, ile zapłacimy za prąd podczas pieczenia ciasta i ile powinien kosztować jeden kawałek, jeśli chcielibyśmy go sprzedać.

Ciasta i ich ceny

Chcesz obliczyć koszt składników każdego ciasta? Wypisz w tabelce potrzebne ilości. Następnie pomnóż je przez ceny produktów. To łatwiejsze niż myślisz. Zobacz, jeśli potrzebujemy 5 jajek, mnożymy cenę jednego jajka przez 5. Natomiast jeśli potrzebujemy 200 gramów mąki, a opakowanie ma 1 kg (czyli 1000 g), to możemy to zapisać w ułamku 200g/1000g i wtedy mnożymy przez cenę kilogramowego opakowania. 

Spójrz na rysunki poniżej:

ile kosztuje upieczenie ciasta

Sernik - pyszny i prosty - kto go nie lubi?

Szarlotka - słodka albo kwaśna - jaką wolisz?

Biszkopt - solo albo jako spód

Oczywiście podane ceny produktów są przykładowe. Cena jabłek może się różnić i zmieniać w ciągu roku. W końcu jest to produkt sezonowy. To, ile będzie kosztowała mąka lub cukier, zależy zarówno od producenta, jak i sklepu. Jeśli jesteś fanem produktów ekologicznych, ich ceny mogą być wyższe. Mimo wszystko, jeśli zastosujesz wskazany wzór, z łatwością obliczysz koszt upieczenia ciasta.

Czy w koszty gotowania wliczają się tylko koszty składników?

Oczywiście, że nie! Największym dodatkowym kosztem jest energia elektryczna, którą zużywają urządzenia wykorzystywane podczas przygotowywania ciasta i jego pieczenia. Na cenę wpłynie również zużycie wody, którą umyjesz naczynia. Załóżmy, że zakup potrzebnych sprzętów nie dotyczy tego zagadnienia. Jednak jeśli myślisz o założeniu lokalu, koniecznie uwzględnij te kwestie w kosztorysie.

Ile kosztuje upieczenie ciasta?

Obliczanie całkowitego kosztu opiera się głównie na dodawaniu i mnożeniu. Najważniejsze, by zapisać je w odpowiedniej i przejrzystej formie. Tylko w ten sposób unikniesz błędów i – co ważne – zrobisz to szybciej. Trzeba też umieć obliczyć koszt pracy urządzeń – tutaj przyda się trochę wiedzy z fizyki, ale nie są to skomplikowane rzeczy. 🙂 Żeby wykonać dokładne obliczenia, warto sprawdzić aktualne ceny prądu i wody na ostatnich rachunkach.

Jak obliczyć koszt energii elektrycznej?

  • Sprawdzamy jaką moc ma nasz piekarnik – 3 kW
  • Ile trwa pieczenie – 60 minut z nagrzewaniem

Obliczenie zużytej energii: Koszt energii przyjmujemy 80 gr za kWh

Jak możemy obliczyć koszt zużycia wody?

Najpierw musimy sprawdzić, ile płacimy za wodę. Pamiętaj, inną cenę ma woda zimna, a inną cenę woda ciepła. Dla uproszczenia przyjmijmy, że koszt jednego litra ciepłej wody to 4 grosze. 

Teraz musimy obliczyć, ile litrów wody zużyjemy podczas zmywania naczyń. Przyjmijmy, że będzie to 80 litrów ciepłej wody.

Teraz, by obliczyć cenę konkretnego ciasta, należy zsumować składowe. Jeżeli szarlotkę pieczemy godzinę z nagrzewaniem, to jej koszt będzie taki:

16,23 zł + 2,4 zł + 3,2 zł = 21,83 zł

Dokładnie tyle zapłacimy za pełną blachę pysznego jabłecznika!

Piec samodzielnie czy kupować w cukierni?

Po zsumowaniu wszystkich kosztów, zarówno składników, jak i prądu łatwo zauważyć, że koszt samodzielnego pieczenia jest dużo niższy niż koszt gotowego ciasta z cukierni. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o tym, że poświęciliśmy dużo swojego czasu. Co więcej, wykorzystaliśmy urządzenia, które mamy w domu. Wybór należy do Ciebie. Nie każdy przepis jest prosty, dlatego z jednej strony warto szlifować cukierniczy talent, ale z drugiej lepiej nie porywać się na najtrudniejsze przepisy, które tylko nas zniechęcą.

Spójrz na tabelę poniżej i zobacz jakie wady i zalety mają ciasta kupione w cukierni i te, które przygotowujemy własnoręcznie.

Ciasto ze sklepu

Ciasto domowe

+ nie zużywasz czasu na gotowanie

+ satysfakcja z własnej pracy

+ masz pewność, że będzie takie jak zawsze

+ niższa cena za kawałek

+ możesz kupić ciasto, które ciężko się robi w domu

+ pewny skład wypieku

+ kupując nowy wypiek, możesz się zainspirować 

+ im więcej się gotuje, tym lepiej nam to wychodzi

+ nie trzeba sprzątać

– trzeba poświęcić dużo czasu

– brak pewności co do użytych składników

– później mamy dużo sprzątania

– może nie być świeże

 

– wysoka cena

 

Praktyczne wskazówki

Jeśli chcesz obniżyć koszt robienia ciasta, musisz poczuć się jak detektyw.  Poszukaj swoich ulubionych składników w niższych cenach np. w sklepach internetowych. Jeśli pieczesz dużo, możesz również zajrzeć do hurtowni. Koszty energii elektrycznej zmniejszysz, gdy upieczesz kilka ciast pod rząd. Wielokrotne nagrzewanie piekarnika nie jest najtańszą opcją.

Pamiętaj, że w każdym sklepie zdarzają się promocje. Jeśli chcesz skorzystać z rabatów, zwróć uwagę na produkty, które mają długi termin przydatności. W ten sposób taniej wyposażysz swoją spiżarnię w potrzebne składniki 🙂

Podsumowanie

Jak widzisz matematyka sprawdza się również w kuchni. Pamiętaj jednak, że umiejętności nabyte na lekcjach matmy wykorzystasz również, planując swoje wydatki czy budżet domowy. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad tym, ile wydajesz stwórz listę przychodów i wydatków. Czasem jedno spojrzenie na stan konta wystarczy, by uniknąć niepotrzebnych zakupów. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wykorzystywać matematykę w życiu codziennym, do tego lubisz otrzymywać ciekawe zagadki matematyczne oraz wskazówki do rozwiązywania zadań, to koniecznie zapisz się do naszego newslettera. (W tajemnicy zdradzimy Ci, że często wysyłamy kody rabatowe oraz organizujemy konkursy z nagrodami 🙂)

Zobacz także: