Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Kangur Matematyczny – pomimo tego, że organizowany jest niemal na całym świecie – pozbawiony jest elementu rywalizacji. Celem konkursu jest wartościowa zabawa, popularyzacja nauki oraz, jak twierdzą organizatorzy Kangura, stworzenie matematycznej manifestacji o jak największym zasięgu.
Chciałbyś wziąć udział w Kangurze Matematycznym? Poznaj najważniejsze informacje na temat konkursu!
Pomysłodawcą konkursu był Peter O’Halloran – matematyk, który w rodzimej Australii zorganizował pierwszą edycję Kangura Matematycznego. Wydarzenie to miało miejsce w latach osiemdziesiątych XX wieku i spotkało się z szerokim uznaniem uczniów, nauczycieli i popularyzatorów matematyki.
W roku 1990 Kangur dotarł na Stary Ląd. Pierwsza europejska edycja konkursu została zorganizowana w Paryżu. W kolejnych latach do Francji dołączały kolejne kraje, zapewniając Kangurowi miano największej imprezy matematycznej na świecie.
W Polsce Kangur Matematyczny organizowany jest od 1992 roku. W pierwszej edycji wzięło udział 4500 uczniów. W 2020 roku – ponad 360 000.
Od 1994 funkcjonuje stowarzyszenie Kangourou Sans Frontières, które zrzesza organizatorów konkursu ze wszystkich krajów. Każdego roku członkowie stowarzyszenia ustalają szczegóły dotyczące kolejnych edycji oraz wybierają zadania, które pojawią się na arkuszach konkursowych.
Kangur Matematyczny ma charakter jednorazowego testu.
Nie ma etapu eliminacyjnego czy sprawdzianów wstępnych – każdy uczeń może podejść do konkursu.
Co ważne, Kangur nie ma również testu finałowego czy etapu rywalizacji międzynarodowej (jak ma to miejsce chociażby w przypadku Olimpiady Matematycznej).
Test należy rozwiązać w ciągu 75 minut.
Najlepszym sposobem na przygotowanie do Kangura Matematycznego jest rozwiązanie zadań, które pojawiły się w poprzednich edycjach konkursu.
Testy z poprzednich lat znajdziesz:
Rodzaj zadań jest zależny od poziomu konkursu. Tematyka może lekko wykraczać poza zakres podstawowy dla danej klasy.
W porównaniu z Olimpiadą Matematyczną, test Kangura składa się ze zdecydowanie krótszych pytań. Wiele z nich ma charakter zagadek i łamigłówek. Z drugiej strony – pytań jest zdecydowanie więcej, a czasu na udzielenie odpowiedzi jest naprawdę niewiele.
Uczniowie, poza kategorią Żuczek i Maluch, mają 75 minut na rozwiązanie 30 zadań. To zaledwie 2,5 minuty na jedno zadanie, czyli… naprawdę niewiele.
Gorąco zachęcamy Cię do udziału w konkursach – Kangurze, Olimpiadzie Matematycznej czy mniejszych, lokalnych zawodach. Nie tylko dla nagród i prestiżu, ale także dla rozwoju – poszerzenia swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności logicznego myślenia.
Rodzaje kątów i ich miary – garść wiedzy o kątach Ostre, proste, rozwarte, wklęsłe i wypukłe… Kąty przyprawiają Cię o zawroty głowy? Zanim rzucisz zeszyt
Przystawanie trójkątów – kluczowe pojęcia dla ósmoklasisty Przystawanie trójkątów to temat, który przystoi poznać. Jako jedno z najważniejszych pojęć geometrii pojawia się nie tylko na
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na