
Ułamki dziesiętne na luzie – działania na ułamkach dziesiętnych
Ułamki dziesiętne na luzie – działania na ułamkach dziesiętnych Ułamki to podstawa szkolnej matematyki. Są jak deklinacja rzeczowników na języku polskim, czy przewrót w przód
Konkurs składa się z trzech etapów, które realizowane są od września do marca lub kwietnia.
Pierwszy etap rozpoczyna się wraz z rokiem szkolnym – 1 września. Do połowy października uczniowie mogą nadsyłać rozwiązania zadań kwalifikacyjnych.
Pod koniec stycznia ogłaszana jest lista osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu. W lutym przeprowadzany jest egzamin, którego zaliczenie jest przepustką do finału zawodów. Trzeci etap konkursu ma miejsce w kwietniu.
W roku szkolnym 2021/2022 Olimpiada odbywa się w następujących terminach:
Szczegółowy harmonogram Olimpiady Matematycznej Juniorów na bieżący rok szkolny publikowany jest na oficjalnej stronie konkursu.
Etap I (tzw. zawody wstępne) składa się z części korespondencyjnej oraz testowej.
Pierwszym zadaniem uczestników jest rozwiązanie zadań konkursowych w domu, a następnie przesłanie ich do właściwego Komitetu Okręgowego. Na ukończenie tej części zawodów uczniowie mają około 1,5 miesiąca.
Wydaje się proste? Nic z tego! Zadania konkursowe wyróżniają się wysokim stopniem trudności. Dojście do poprawnego rozwiązania potrafi zająć naprawdę sporo czasu. Aby wykonać wszystkie zadania, warto odpowiednio rozplanować pracę.
Dodatkowo, pod koniec września, organizowany jest test. Sprawdzian składa się a 15 pytań. W każdym pytaniu zawarte są trzy sformułowania. Zadaniem ucznia jest wskazanie, które z nich są prawidłowe (warto pamiętać, że wszystkie sformułowania mogą być prawdziwe lub fałszywe). Test odbywa się w szkole.
Wynik etapu I to suma punktów, jakie uczeń zdobył w części korespondencyjnej i testowej. Jeżeli kandydat podejdzie tylko do jednej części konkursu, otrzyma 0 punktów z drugiej części, co nie przekreśla jego szans na zakwalifikowanie do kolejnego etapu konkursu.
Ze względu na wysoki poziom Olimpiady Matematycznej Juniorów nie ma jednego, oczywistego sposobu na przygotowanie się do konkursu.
Bez wątpienia należy wyróżniać się bardzo dobrą znajomością tematów, które obowiązują na danym poziomie konkursu. Aby zakwalifikować się do Olimpiady, nie wystarczy logicznie myśleć i dobrze „kombinować”. Niezbędna jest również wiedza teoretyczna.
Aby zapoznać się z zadaniami, jakie pojawiają się na konkursie, warto przerobić arkusze z poprzednich lat. Znajdziesz je tutaj.
Niestety, nie sposób jednoznacznie wskazać tematów, jakie pojawiają się na konkursie (w przeciwieństwie do egzaminu ósmoklasisty, na którym jasno określono wymagany zakres materiału).
Najlepszym pomysłem, dzięki któremu zyskasz pewne wyobrażenie o zadaniach Olimpiady, jest przejrzenie testów z poprzednich lat. Przeglądając je, nie zapominaj o zapoznaniu się z poprawnymi odpowiedziami! Dzięki temu będziesz mógł zapoznać się z tokiem rozumowania, który zapewni Ci największą ilość punktów.
Pewniaki na Olimpiadzie Matematycznej
Do tematów, które często pojawiają się wśród zadań konkursowych, można zaliczyć:
W naszych kolejnych wpisach znajdziesz informacje o konkursie Kangur Matematyczny. Zapraszamy do śledzenia bloga Matmy na Luzie!
Ułamki dziesiętne na luzie – działania na ułamkach dziesiętnych Ułamki to podstawa szkolnej matematyki. Są jak deklinacja rzeczowników na języku polskim, czy przewrót w przód
Ostrosłupy na luzie – teoria i zadania Ostrosłupy czasem dają ostro popalić… Ale nie musi tak być! Zamiast załamywać ręce nad zeszytem do matmy, wyluzuj
Zamiana jednostek długości, masy, pola i objętości. Zasady przeliczania i zadania. Jednostki możesz spotkać na każdym kroku – nie tylko w szkole, ale również w sklepach,