Jak obliczyć spalanie samochodu? Zużycie paliwa w aucie spalinowym a zużycie prądu w samochodzie elektrycznym

Ile pali? – to jedno z pierwszych pytań, jakie zadają osoby zainteresowane konkretnym modelem samochodu. Dlaczego? Średnie spalanie to wskaźnik pozwalający ocenić, ile właściciel samochodu będzie musiał wydawać na paliwo, czyli jeden z podstawowych elementów składających się na koszty eksploatacji. W jaki sposób można je ustalić? I jak obliczyć zużycie prądu w samochodzie elektrycznym? Podpowiadamy!

Jak obliczyć zużycie paliwa? Wzór na spalanie

Spalaniem określa się ilość paliwa, jakiej potrzeba do przejechania określonej liczby kilometrów i najczęściej przedstawia się je w litrach/100 kilometrów. Aby obliczyć, jakie spalanie ma samochód, należy podzielić ilość zużytego paliwa przez liczbę pokonanych kilometrów.

W ten sposób możesz dowiedzieć się, ile paliwa samochód zużywa do przejechania 1 kilometra. Aby obliczyć spalanie na 100 kilometrów, podziel ilość zużytego paliwa przez liczbę setek kilometrów.

Spalanie średnie, chwilowe, w mieście i poza miastem

Ilość paliwa, jaką zużywa samochód, nie jest stała. Spalanie zmienia się, kiedy pojazd przyspiesza, jedzie stałą prędkością (bez dodawania gazu), hamuje. Z tego powodu jazda po mieście, wymagająca częstej zmiany prędkości, wiąże się z innym zużyciem paliwa niż jednostajna jazda po autostradzie czy drodze ekspresowej.

Ze względu na różnice w spalaniu wyróżnia się:

Chwilowe zużycie paliwa – ilość paliwa, jaką samochód zużywa w konkretnym momencie. Chwilowe zużycie przelicza się na zużycie na 100 kilometrów, w związku z czym mówi się, że samochód spala np. 30 litrów/100 kilometrów podczas przyspieszania. Oznacza to, że na odcinku 100 kilometrów, cały czas przyspieszając w dokładnie taki sam sposób, samochód zużyje 30 litrów paliwa. Oczywiście jest to niemożliwe, ale dzięki przeliczeniu na 100 km/godzinę łatwiej jest porównać spalanie chwilowe ze średnim zużyciem.

Średnie zużycie paliwa – na pewnych odcinkach drogi samochód często hamuje i przyspiesza, podczas gdy na innych porusza się ze stałą prędkością. Spalanie na tych odcinkach może się znacząco różnić, dlatego niezwykle przydatne jest określanie średniego zużycia. Można obliczyć je dla trasy o dowolnej długości, jednak najczęściej przedstawia się je w przeliczeniu na 100 kilometrów, mówiąc, że dany pojazd spala średnio 6 litrów paliwa na 100 kilometrów. Oznacza to, że jeżeli chcesz przejechać danym samochodem trasę o długości 300 kilometrów, najprawdopodobniej zużyjesz 18 litrów paliwa (36=18).

Jak wspomnieliśmy, podczas jazdy samochody zużywają różną ilość paliwa, co zależne jest przede wszystkim od tego, jak często dochodzi do zmiany prędkości – hamowania i przyspieszania. Dlatego często podaje się średnie zużycie paliwa w mieście, gdzie kierowcy często hamują i ruszają, ze względu na korki, skrzyżowania, przejścia dla pieszych itd.

Średnie zużycie paliwa poza miastem jest zwykle niższe, ze względu na to, że samochód częściej porusza się z jednostajną prędkością, rzadziej dochodzi do zatrzymywania i przyspieszania.

Jak obliczyć średnie spalanie paliwa?

Nowe samochody, wyposażone w komputer pokładowy, same informują kierowcę o zużyciu paliwa. Warto jednak pamiętać, że dane mogą nieznacznie odbiegać się od rzeczywistego spalania, a różnica może wynosić nawet kilkanaście procent.

Aby obliczyć spalanie w pojazdach, które nie posiadają komputera, potrzeba nieco więcej wysiłku. Jednak można zrobić to przy pomocy nieskomplikowanego działania matematycznego.

Oto, jak to zrobić:

  1. Samochód zatankuj do pełna.
  2. Podczas jazdy monitoruj liczbę pokonanych kilometrów.
  3. Ponownie zatankuj do pełna i sprawdź, ile litrów paliwa zmieściło się w baku.
  4. Podziel liczbę odpowiadającą zatankowanej ilości paliwa przez liczbę przejechanych kilometrów.

Ile kosztuje przejechanie 100 km autem spalinowym?

Kiedy ustalisz, ile paliwa zużywa Twój samochód, możesz z łatwością odpowiedzieć na kluczowe pytanie: ile to kosztuje?

Aby obliczyć, ile zapłacisz za paliwo, aby przejechać 100 km, pomnóż liczbę spalanych litrów (według wcześniejszych wyliczeń lub informacji z komputera pokładowego) przez obowiązującą cenę za litr paliwa.

Zobacz, jak my to zrobiliśmy:

Jak obliczyć zużycie prądu w samochodzie elektrycznym?

Kiedy wszystko wydaje się zrozumiałe, całe na biało pojawia się to pytanie: co z samochodami elektrycznymi?

Auta z napędem elektrycznym nie zużywają paliwa, wykorzystują energię elektryczną. Zużycie energii elektrycznej przedstawia się w postaci liczby kilowatogodzin potrzebnej do tego, by przejechać 100 kilometrów.

W związku z tym, że wszystkie samochody elektryczne wyposażane są w komputer pokładowy, bez problemu znajdziesz informację o średnim zużyciu. Jeżeli masz ochotę na więcej matematycznych obliczeń, możesz jednak określić je samodzielnie. Wystarczy, że będziesz postępować podobnie, jak w przypadku obliczania zużycia paliwa w autach spalinowych, jednak w miejsce ilości paliwa należy podstawić liczbę zużytych kilowatogodzin.

Ile kosztuje przejechanie 100 km autem elektrycznym?

W obliczaniu kosztów związanych ze zużyciem energii przez samochód elektryczny należy uwzględnić różnicę w cenie 1 kilowatogodziny na stacji ładowania i w domu.

Cena 1 kWh na stacji ładowania zwykle mieści się w przedziale 1,20-3,40 zł.

Koszt 1 kWh w domu zależny jest od stawki za energię elektryczną oraz od tego, czy dom wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną. Zwykle ładowanie samochodu w domu jest zdecydowanie tańsze niż na stacji.

Kwotę należy pomnożyć przez liczbę kilowatogodzin, jaką samochód zużywa na dystansie 100 km.

Auto spalinowe czy elektryczne – co się bardziej opłaca?

Zakup samochodu elektrycznego wiąże się z większym wydatkiem niż zakup porównywalnej klasy samochodu spalinowego, jednak jazda tym pierwszym generuje zdecydowanie niższe koszty.

Aby to zobrazować, przygotowaliśmy przykład do samodzielnego rozwiązania.

Zadanie

Samochód elektryczny kosztuje 192 000 zł i zużywa średnio 18 kWh na 100 km.

Samochód spalinowy podobnej klasy kosztuje 135 000 zł i zużywa średnio 6,3 l paliwa na 100 km.

1 kWh energii elektrycznej kosztuje 0,80 zł, a 1 l paliwa 6,50 zł.

Maciek przejeżdża średnio 20 000 km rocznie. Zakładając, że zdecyduje się na zakup samochodu elektrycznego, po jakim czasie jego inwestycja się zwróci?

MATMA NA LUZIE – doskonała alternatywa lub uzupełnienie korepetycji z matematyki

Zobacz także:

ile kosztuje upieczenie ciasta

Ile kosztuje upieczenie ciasta?

Ile kosztuje upieczenie ciasta? Czy matma przydaje się w kuchni? Oczywiście! Co najlepsze, nie tylko po to, by wskazać ilość potrzebnych składników. Wykonując kilka prostych