Jak zrozumieć matematykę, czyli o tym, dlaczego uczenie się na pamięć i rozwiązywanie zadań to za mało

Nie będziemy się czarować – matematyka przyprawia wielu uczniów o ból głowy. Najczęstszym sformułowaniem, jakie od nich słyszymy, jest nic
z tego nie rozumiem
. I chociaż brzmi to jak ogłoszenie kapitulacji,
w rzeczywistości może być punktem zwrotnym. Serio, serio! To właśnie
w
nie rozumiem tkwi sedno problemu! Zamiast wkuwać na blachę lub
w kółko rozwiązywać te same zadania, spróbuj… zrozumieć matematykę. Już za chwilę podpowiemy Ci, jak to zrobić na pełnym luzie!

Najczęstsze błędy popełniane podczas nauki matematyki

Systematyczna nauka, pilne odrabianie prac domowych i rozwiązywanie zadań, które pozwalają przygotować się do sprawdzianów to najlepszy sposób na to, by odnosić szkolne sukcesy. Niby wszyscy to wiemy, ale…

Wiadomo. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. ☺ W rzeczywistości nauka często przegrywa z natłokiem obowiązków, zajęciami dodatkowymi czy po prostu zmęczeniem. Uczniowie często próbują wówczas obchodzić system – zamiast pracować regularnie, zakuwają ogromne porcje materiału na blachę. Zwykle w ostatniej chwili przed klasówką. 

Efekt? Szybkie ulatywanie wiedzy, brak zrozumienia tematu, kiepskie oceny i rosnąca niechęć do przedmiotu (albo szkoły w ogóle). 

Co możesz zrobić, aby to zmienić? Jak zamienić wkuwanie w efektywną naukę matematyki? Czytaj dalej!

Jak zrozumieć matematykę?

Wkuwanie vs rozumienie – porównanie dwóch strategii

Mogłoby się wydawać, że wkuwanie i uczenie się to synonimy, ale nic bardziej mylnego! Podczas gdy klepanie materiału na pamięć najczęściej ma na celu jedynie zaliczenie najbliższego sprawdzianu – zgodnie z ciągle aktualnym zakuć, zdać, zapomnieć – uczenie się jest strategią długofalową.

Dlaczego uczniowie tak często decydują się po prostu wyryć coś na pamięć? Po pierwsze, dlatego, że nie widzą sensu we wnikaniu w dany temat. Nie rozumieją, do czego – poza zdobyciem oceny – może przydać im się konkretna wiedza. Po drugie, wkuwanie wydaje się łatwiejsze i szybsze. Pomimo tego, że czasem może przynieść oczekiwany efekt (np. zdanie klasówki), zwykle przyczynia się do pogłębiania szkolnych problemów.

Jeżeli zdecydujesz się wykuć materiał, bardzo szybko o nim zapomnisz. To utrudni Ci zdobywanie dalszej wiedzy, zwłaszcza z matematyki czy fizyki, w których wiele rzeczy opiera się na tych samych podstawach. 

Analogicznie, w sytuacji, gdy dobrze zrozumiesz jeden dział, z każdym kolejnym będzie Ci szło coraz lepiej. Będziesz potrzebować mniej czasu, aby je opanować, a Twoja wiedza będzie konsekwentnie się powiększać – zamiast pojawiać się i znikać. ☺

Rozumienie tekstu – ćwiczenia na rozumienie poleceń

Czytanie ze zrozumieniem to jedna z pierwszych umiejętności, jakie zdobywa się w szkole – już na początkowym etapie edukacji. Wbrew pozorom, nie korzystasz z niej jedynie na lekcjach języka polskiego czy historii. 

Rozumienie czytanego tekstu jest niezbędne również do nauki przedmiotów ścisłych. Aby zrozumieć dany temat, musisz uważnie zapoznać się z opisem zasady lub wzoru. Warto zatem zadbać o skupienie podczas nauki matmy! 

Postaraj się czytać teksty powoli i z pełną uwagą – dzięki temu możesz szybciej załapać temat. W tym wypadku mniej znaczy więcej (a raczej wolniej znaczy szybciej! ☺).

Jak zrozumieć matematykę?

Rozwiązywanie zadań z matematyki – czy pomaga w nauce?

Rozwiązywanie zadań jest nieodłącznym elementem nauki, jednak uważaj, aby zawsze podchodzić do niego uważnie i z chęcią zrozumienia. Dlaczego? Wielokrotne wykonywanie tych samych obliczeń może przynosić taki sam efekt, jak wkuwanie materiału – jest oparte na zapamiętywaniu schematu, zamiast na rozumieniu kolejnych kroków. 

Uczniowie, którzy ciągle wałkują podobne zadania, mogą porządnie zdziwić się, kiedy trafią na bardziej złożone przykłady. Aby poradzić sobie w takiej sytuacji, nie wystarczy sięgnąć po wykuty schemat. Trzeba sięgnąć do rozumienia – zastanowić się, co z czego wynika i jaką metodę można zastosować, by dojść do rozwiązania.

Stawiając na zrozumienie, radzisz sobie jednak nie tylko z matematycznymi niespodziankami, ale ułatwiasz sobie naukę w kolejnych latach. Opanowując podstawy, nie masz problemu z ogarnięciem rozszerzonej wiedzy z konkretnych działów. Gwarantujemy, że przyszły Ty będzie Ci za to gorąco dziękować! ☺

Matma na Luzie – pomoc w zrozumieniu matematyki

Jak powszechnie wiadomo, skupienie uczniów spada wraz z długością tekstu. Z tego powodu w Matmie na Luzie ogłosiliśmy koniec z niekończącymi się blokami tekstu – postawiliśmy na krótkie i jasne opisy. Nie chcemy komplikować matematycznych zagadnień zawiłymi zdaniami. Wszystko jest podane jak na tacy.

Wiemy, że nic nie demotywuje bardziej, niż uczenie się rzeczy, które wydają się bezsensowne. Dlatego – oprócz tego, że dajemy Ci przykłady i zadania, dokładnie opisujemy wszystkie działania i wzory – wskazujemy, w jaki sposób konkretna wiedza może przydać Ci się w codziennym życiu. 

Wszystko po to, by zachęcić Cię do nauki ze zrozumieniem, co jest niezawodną gwarancją sukcesu. ☺

Zobacz także: