Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach.
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na
Układ współrzędnych to pojęcie, z którym po raz pierwszy zetkniesz się w 6 klasie szkoły podstawowej, chociaż możliwe, że korzystałeś z niego już dużo wcześniej – na przykład rezerwując miejsce w kinie wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Sprawdź, co warto wiedzieć o układzie współrzędnych i przetestuj swoją wiedzę, rozwiązując kilka zadań od MATMY NA LUZIE.
Układ współrzędnych wydaje Ci się czymś abstrakcyjnym i zupełnie oderwanym od rzeczywistości? Niesłusznie! Układ współrzędnych jest podstawą wszystkiego, co Cię otacza. Przy jego pomocy możesz określić położenie jakiegokolwiek przedmiotu lub lokalizację dowolnego miejsca.
Układ współrzędnych ma cztery ćwiartki. Ich numeracja jest zawsze taka sama.
Punkt, w którym przecinają się osie X i Y, nazywany jest początkiem układu współrzędnych i zwykle zapisuje się go jako O = (0,0).
Ciekawostka
Nazwa układu współrzędnych kartezjańskich pochodzi od nazwiska francuskiego matematyka i filozofa – René Descartes, czyli Kartezjusza. W 1637 roku słynny uczony opublikował swoją teorię w traktacie La Géometrié. Co ciekawe, nie był on pierwszym matematykiem, który wpadł na pomysł wykorzystania prostokątnego układu współrzędnych – w podobnym okresie opracował go również Pierre de Fermat, co stało się przyczyną konfliktu pomiędzy uczonymi. Całe szczęście, panowie szybko doszli do porozumienia, podali sobie dłonie i wzajemnie pogratulowali sobie zasług, jakie wnieśli do nauki. Bo po się kłócić, kiedy można zajmować się matmą?
Punkt, który zaznaczysz w dowolnym miejscu układu, zawsze będzie miał dwie współrzędne – iksową (odciętą) i igrekową (rzędną). Dzięki nim możliwe jest określenie położenia punktu względem każdej z osi układu.
Współrzędne punktu przedstawiane są jako para liczb, np. (2,5). Pierwszą z nich odczytuje się z osi X, a drugą z osi Y.
Przykład
Chcesz dojść do wyznaczonego puntu, startując z początku układu współrzędnych (pozycja 0,0). Zastanów się:
Co się stanie, kiedy połączysz dwa dowolne punkty w układzie współrzędnych? Uzyskasz odcinek, którego długość równa jest odległości pomiędzy wyznaczonymi punktami.
Ustalenie długości odcinka może być łatwe lub… nieco trudniejsze. W przypadku, gdy odcinek położony jest równolegle względem osi X lub Y, wystarczy po prostu odczytać jego długość. Jeżeli odcinek nie jest równoległy do żadnej z osi, do obliczenia jego długości niezbędne będzie Ci twierdzenie Pitagorasa – tak jak w poniższym przykładzie:
Punktem w układzie współrzędnych jest również środek odcinka. Jak możesz określić jego współrzędne? Wystarczy, że obliczysz średnią arytmetyczną dla współrzędnych punktów końcowych odcinka – wynik będzie odpowiadał jego punktowi środkowemu (środkowi odcinka).
Zobacz to na przykładzie:
Zadanie 1.
Odczytaj współrzędne punktów A, B, C, D, E, które zostały zaznaczone na poniższym układzie współrzędnych:
Zadanie 2.
W układzie współrzędnych zaznaczono dwa punkty:
A (o współrzędnych -5, -3) i B (o współrzędnych 3,3). Wykonaj następujące działania:
Zadanie 3.
Poniższa mapa przedstawia rzekę. Oblicz, jaką długość ma zaznaczony fragment rzeki, korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
Wbrew pozorom, zastosowanie układu współrzędnych nie ogranicza się do szkolnego zeszytu i podręcznika. Z określaniem punktu w układzie współrzędnych spotkasz się, rezerwując miejsce na koncercie, w kinie, teatrze czy w samolocie – miejsca zwykle określa się tam dwoma znakami (dwiema liczbami lub literą i liczbą).
Układ współrzędnych towarzyszy Ci również wtedy, gdy korzystasz z mapy lub nawigacji GPS, w których położenie dowolnego punktu określa się przy pomocy dwóch współrzędnych – szerokości i długości geograficznej.
Co ciekawe, z układu współrzędnych kartezjańskich korzysta również Twój smartfon i inne urządzenia z dotykowymi ekranami (np. tablet czy niektóre rodzaje laptopów). Przy pomocy osi współrzędnych śledzą one ruch Twojego palca, aby w oczekiwany sposób odpowiadać na działania, które wykonujesz – na przykład wtedy, gdy korzystasz z apki Matma na Luzie.
Jak obliczyć całkowity koszt wyjazdu, czyli matma na wakacjach Latem można odpocząć od szkoły, ale nie od matmy – zwłaszcza jeżeli chcesz zaplanować budżet na
Rysowanie i odczytywanie wykresów na luzie. Przewodnik dla uczniów szkoły podstawowej. Rozwój nowoczesnych technologii, automatyzacja, sztuczna inteligencja… To wszystko sprawia, że jednym z filarów współczesności
Co to jest skala i jak się ją oblicza? Rodzaje skali i zamiana jednostek Zdarzyło Ci się kiedyś narysować mały plan swojego pokoju – na